awat
مادر وپدرم دوستتان دارم  
قالب وبلاگ

شهر سردشت مركز شهرستان سردشت استان آذربايجان غربي ، پهنه اي حدود 5 كيلومتر مربع در نزديكي مرز ايران و عراق قرار دارد.

. مردم كردستان شهر سردشت را زادگاه زرتشت پيامبر ايراني مي دانند و بر اين باورند كه سردشت تغيير يافته نام زرتشت است . خاستگاه شهر سردشت پيش از اسلام در گوشه شمال غربي شهر كنوني ، در كنار چشمه آب بزرگي قرار داشته و روزگاري به نام « نيزه رو » خوانده مي شد

. واژه سردشت از دو پاره « سر » به معني اول ، ابتدا و « دشت » به معني زمين پهناور ، هموار جلگه ... و سردشت به معني ابتدا و يا آغاز دشت است .

 به بيان ديگر آغاز دشتي كه تا رود زاب ادامه مي يابد .
سردشت طبيعتي زيبا دارد و آبشار آن معروف به « آبشار شلماش » بسيار بديع و فرح انگيز است.

 

 


موضوعات مرتبط: اوات، سلکتان، کوردستان kurdistan، سردشت، شیمیایی سردشت، لوکه ن، ملاشیخ، آو ه سپی
برچسب‌ها: سردشت, کوردستان, وه لاته که م
ادامه مطلب
[ یکشنبه بیست و نهم فروردین ۱۳۸۹ ] [ ۱۷:۵۶ بعد از ظهر ] [ آوات ]

همه‌ی ما با شنیدن واژه‌ها یا ترکیب‌هایی چون «پیوندهای جاودان»، «عشق‌های راستین» و «کانون‌های گرم خانواده» شادکام و با شنیدن واژگانی چون «پریشانی‌های خانوادگی» و «جدایی» تلخ‌کام می‌شویم.

اخبار بالارفتن آمار طلاق در جامعه،‌ هر شنونده‌ای را به فکر فرو می‌برد و لابد هر کسی از منظری گوناگون به این پدیده‌ی زشت و تلخ اجتماعی نگاه می‌کند. البته یکی از مهم‌ترین راه‌های ریشه‌یابی موضوع، نگاه جامعه‌شناختی و چندلایه به دلایل و عوامل بروز چنین زشت‌رفتاری در جامعه است؛ اما به‌نظر می‌آید که هر کسی از هر راهی که می‌تواند باید برای حلّ این ناهنجاری و پدیده‌ی زیان‌بار اجتماعی دست به کاری بزند!

به‌راستی حیف است دو جوانی که با هزار امید و آرزو در زیر سایه‌بانی از عشق و محبت آرام می‌گیرند؛ اما پس از مدتی از مسیر زندگی آرمانی خارج می‌شوند و آرام آرام شعله‌ی اختلاف‌های اندک و عمدتاً بی‌اساس زبانه می‌کشد و آن سایبان مهر و امید را به کام می‌کشد.
درون‌‌مایه‌ی نظم و نثر فاخر فارسی خیلی می‌تواند به پیوندهای جاودان کمک کند. پرداختن به این موضوع مهم، البته فرصتی گسترده‌تر و مجالی دقیق‌تر می‌خواهد؛ اما آن‌چه نباید از آن چشم بپوشیم نوع نگاه جوانان ما به موضوع «زندگی مشترک» است. به قول سهراب سپهری عزیز:

«چشم‌ها را باید شست؛ جور دیگر باید دید.»

برای دیدن متن اصلی به ادامه مطلب بروید لطفاً


برچسب‌ها: ازدواج, زندگی مشترک÷ خوشبختی÷راه موفقیت, زوج های موفق
ادامه مطلب
[ سه شنبه دهم دی ۱۳۹۲ ] [ ۱:۳۱ قبل از ظهر ] [ آوات ]

مقدمه

هدف چیست و داشتن آن چه ضرورتی دارد؟ یک هدف چه خصوصیاتی باید داشته باشد؟ آیا هدف باید کمی باشد یا کیفی؟ چگونه می‌توان هدفی را انتخاب کرد؟ بعد از آنکه هدف خود را انتخاب کردیم، در ارتباط با آن لازم است چه کاری انجام دهیم؟ و ...

در یک تعریف ، هدف وضعیتی است که می‌خواهیم در آینده داشته باشیم. اگر خود نتوانیم وضعیت‌مان را در آینده تعیین کنیم،‌ ناچار محیط پیرامون‌مان ، وضعیت را به ما تحمیل می‌کند. آنچه که محیط بر ما حکم می‌کند چه بسا با ما سازگاری نداشته باشد. پس چه بهتر که خود ، هدف مطلوب‌مان را معلوم کنیم و به سمتش در حرکت باشیم.

 

لطفا برای مشاهده نمودن کل متن به ادامه مطلب بروید


موضوعات مرتبط: اوات، awat، ورزش و سلامتی، با شما
برچسب‌ها: زندگی, هدف, شادابی
ادامه مطلب
[ جمعه پنجم خرداد ۱۳۹۱ ] [ ۱۹:۲۰ بعد از ظهر ] [ آوات ]

مقایسه روشهای پیشرفته تصفیه آب

تقطیر: در تقطیر به آب خام آنقدر حرارت داده می شود که به صورت بخار درآید وسپس بخار حاصله را میعان کرده تا آب تقریبا عاری از هرگونه ناخالصی ناشی از نمک ها بدست می آید. بنابراین در تقطیر با تغییر فاز روبرو هستیم و بیشتر هزینه تقطیر ناشی از همین تغییر فاز است. به خاطر ساختمان مولکولی آب گرمای نهان تبخیر آن در مقایسه با بسیاری از مایعات به طور چشمگیری بالاست . بنابراین انرژی مورد نیاز و در پی آن هزینه این روش بسیار بالاست.

یکی از امیدهای بشر در آینده این است که بتوان با استفاده از انرژی خورشیدی هزینه تهیه آب صنعتی به روش تقطیر را به طور چشمگیری کاهش داد.

از نظر تئوری تقطیر قادر به حذف تمام مواد غیرفرار می باشد اما در عمل به خاطر حمل ذرات مایع توسط بخار ممکن است مقداری مواد جامد و مواد کلوییدی داشته باشیم .در آب تصفیه شده با این روش ، گازهای محلول چون دی اکسید کربن یا آمونیاک می توان وجود داشته باشد.

برای دیدن متن کامل به ادامه مطلب برویدموضوعات مرتبط: پلیمر، شمی کاربردی
برچسب‌ها: آب, تصفیه آب, تقطیر, اسمز معکوس, رزین تعویض یون
ادامه مطلب
[ جمعه پانزدهم اردیبهشت ۱۳۹۱ ] [ ۱۶:۱۱ بعد از ظهر ] [ آوات ]

برای دیدن مقاله به ادامه مراجعه بفرمائید


موضوعات مرتبط: download، book، جذب سطحی، نانو، پلیمر، دکترا، شمی کاربردی
برچسب‌ها: مواد متخلخل حفره غشا آئروژل زروژل , aerogel
ادامه مطلب
[ یکشنبه هفتم اسفند ۱۳۹۰ ] [ ۲۳:۸ بعد از ظهر ] [ آوات ]

برای مطالعه مقاله ادامه مطلب را مشاهده بفرمایید


موضوعات مرتبط: فوتبال، ورزش و سلامتی، با شما
برچسب‌ها: HEALTHY ورزشSPORT
ادامه مطلب
[ جمعه پنجم اسفند ۱۳۹۰ ] [ ۱۵:۵۵ بعد از ظهر ] [ آوات ]

تاریخ و سرگذشت ملت کرد تاریخی بس شگفت آور و پر فراز نشیب برای این ملت بزرگ و خستگی ناپذیر و ماندنی در طی روزگاران گذشته بوده است .

لطفا برای دیدن کل متن به ادامه مطلب بروید.....................


موضوعات مرتبط: سلکتان، کوردستان kurdistan، سردشت، نلاس(نا شناخته ترین شهرک(روستا) دنیا)، بیوران، کرمانشاه)کرماشان(، ایلام، ره ضائیه (ارومیه)
برچسب‌ها: kurd
ادامه مطلب
[ یکشنبه هجدهم دی ۱۳۹۰ ] [ ۱:۵۳ قبل از ظهر ] [ آوات ]
direct link آپلودسنتر آپ98">awat


موضوعات مرتبط: اوات، جذب سطحی، نانو، فیلم، شمی کاربردی، ion selective
[ چهارشنبه هفتم دی ۱۳۹۰ ] [ ۲۱:۷ بعد از ظهر ] [ آوات ]
داناود فیلم

ادامه مطلب را مشاهده فرمائید..............


موضوعات مرتبط: اوات، دانلود، download، فیلم، با شما
برچسب‌ها: داناود فیلم جدایی نادر از سیمین, برنده اسکار 2012
ادامه مطلب
[ چهارشنبه هفتم دی ۱۳۹۰ ] [ ۱۶:۵۰ بعد از ظهر ] [ آوات ]
اصطلاح گاز سنتز به مخلوط‌هاي گازي اطلاق ميشود كه محتوي منوكسيدكربن و هيدروژن به نسبت‌هاي مختلف باشند. هيدروژن و منوكسيدكربن دو مادة مهم در صنايع شيميايي محسوب شده و داراي مصارف و كاربردهاي فراواني ميباشند. منوكسيدكربن در توليد رنگ‌ها، پلاستيك‌ها، فوم‌ها، حشرهكش‌ها، علف‌كش‌ها، اسيدها و ... به كار مي­رود. از جمله مصارف هيدروژن نيز ميتوان به توليد آمونياك، هيدروژناسيون و هيدروكراكينگ اشاره نمود.
گاز سنتز مادة اوليه بسيار با ارزشي جهت توليد مواد متنوع شيميايي ميباشد. با استفاده از اين گاز و فرايندهاي مختلف، ميتوان مواد متنوع شيميايي را توليد نمود كه بسته به روش توليد آن نسبت‌هاي مختلف هيدروژن به منوكسيدكربن به دست ميآيد. همچنين در موارد مصرف در صنعت، بسته به فرايندي كه گاز در آن مورد استفاده قرار ميگيرد، نسبت‌هاي مختلف لازم است. موارد مصرف گاز سنتز عمده موارد مصرف گاز سنتز به شرح ذيل است:

۱- تهية متانول
از آنجايي‌كه متانول به مقدار زياد در سنتز استيك اسيد مصرف ميشود، اهميت فراواني در صنعت دارد.

۲- تهية اتيلن گليكول

۳- واكنش‌هاي هيدروفرميلدار كردن
در اين نوع واكنش‌ها از اولفين‌ها با استفاده از گاز سنتز، آلدئيد توليد مي­شود. اين واكنش اكسو سنتز نيز ناميده ميشود.

۴- سنتز فيشر- تروپش
در اين فرايند گاز سنتز به مولكول‌هاي بنزيني در گستره تبديل ميشود. در اصل اين واكنش اوليگومريزاسيون منوكيسدكربن به وسيلة هيدروژن جهت تشكيل محصولات آلي ميباشد.

۵- احياي سنگ آهن
جهت احياي سنگ آهن به دست آمده از معادن، از گاز سنتز استفاده ميشود در اين فرايند آهن يا پودر آن به وسيله احياي مستقيم كاني‌هاي آهن به دست ميآيند.

۶- ساير مصارف
از جمله ديگر مصارف گاز سنتز، ميتوان به تهيه الكل‌هاي سنگين، دي­متيل اتر، استرها، كتون‌ها، هيدروكربورها و غيره اشاره كرد.

روش‌هاي تهية گاز سنتز

1- گازي‌شكل‌كردن زغال سنگ
اين روش، اولين روش توليد گاز سنتز است كه در آن گاز سنتز توسط گازي شكل كردن كك از ذغال سنگ در دماهاي پايين به وسيلة هوا و بخار آب به دست ميآيد:

اين فرايند غير كاتاليستي بوده و نسبت توليدي توسط آن كم، و در حدود 1 است. با توجه به وجود مواد متنوع در ذغال سنگ، گاز سنتز توليدي از اين روش نيازمند واكنش‌ها و خالصسازي‌هايي جهت توليد گاز سنتز با خلوص بالا ميباشد.

۲- اكسيداسيون جزئي هيدروكربن‌ها
اين فرايند، غيركاتاليستي بوده و در اصل احتراق جزئي هيدروكربن در حضور اكسيژن و بخار آب ميباشد. موقعي كه متان به عنوان خوارك مورد استفاده قرار گيرد، مزيت عمدة اين روش كه يك فرايند توليد گرما مي‌باشد اين است كه طيف گستردهاي از هيدروكربن‌ها را به عنوان خوراك ميتواند مورد استفاده قرار دهد. تركيب گاز سنتز توليدي بستگي به نسبت كربن به هيدروژن خوراك و مقدار بخار اضافه شده دارد.

۳- رفرمينگ هيدروكربن‌ها
اين فرايند واكنش كاتاليستي هيدروكربن و عامل تغيير شكل دهنده (Reforming agent ) در دماي بالا مي‌باشد. عامل تغيير شكل دهنده ميتواند بخار آب، دياكسيد كربن، اكسيژن و يا مخلوط آنها باشد. تركيب درصد گاز سنتز توليدي بستگي به نوع هيدروكربن به كار رفته، عامل تغيير شكل دهنده و مقدار آن، شرايط عملياتي و نوع كاتاليست دارد.

موضوعات مرتبط: شمی کاربردی
[ جمعه چهارم آذر ۱۳۹۰ ] [ ۱۱:۵۳ قبل از ظهر ] [ آوات ]
۱-زيست توده(بيوماس) چيست؟
زيست توده يكي از منابع مهم انرژيهاي تجديدشونده محسوب مي شود و به هر موجود زنده كه قابليت رشد و نمو داشته و بر مبناي قوانين طبيعي تقسيم شوند اطلاق مي شود و شامل جنگلها، اجزاء گياهان، برگها، موجودات زنده اقيانوسها، زائدات حيواني، پسماندهاي شهري و غذايي و ... مي شوند. اين مواد قابليت ذخيره انرژي در خود را دارا مي باشند. در واقع در خلال پديده فتوسنتز، دي اكسيد كربن از طريق آب و خاك و هوا توسط انرژي خورشيدي در گياهان ذخيره مي شود و باعث رشد و نمو آنها مي گردد اين انرژي خورشيدي در مواقع مصرف، قابليت تبديل به انرژي را دارا مي باشد.
زيست توده قابليت توليد برق، حرارت، سوختهاي مايع، سوختهاي گازي و انواع كاربردهاي مفيد شيميايي را دارا مي باشد. زيست توده سهم بزرگي در ميان ديگر انواع منابع انرژيهاي نو دارا مي باشد.

2-منابع زيست توده (بيوماس) كدامند؟
منابع زيست توده كه براي توليد انرژي مناسب هستند، طيف وسيعي از مواد را شامل مي شوند كه بصورت عمده به شش گروه تقسيم مي شوند:
· سوختهاي چوبي
· زائدات جنگلي، كشاورزي، باغداري و صنايع غذايي
· زائدات جامد شهري (زباله ها)
· فضولات دامي
· فاضلابهاي شهري
· فاضلابها، پسماندها و زائدات آلي صنعتي


3-توليد انرژي از زيست توده چگونه است؟

توليد انرژي از منابع زيست توده (همانند سوختهاي فسيلي) به منظور توليد الكتريسيته و حرارت مي باشد. منابع زيست توده يكي از قديمي ترين منابع انرژي در جهان مي باشد.
اين منابع در صورت استفاده مستقيم قابليت توليد حرارت را دارا مي باشند. و در صورت توليد سوختهاي زيستي يا بيوگاز قابليت استفاده در موتور ژنراتورها يا پس از توليد بخار آب در توربين ژنراتورها را جهت توليد برق دارد.

4-گازي سازهاي زيست توده چيست؟
گازي سازهاي زيست توده، راكتورها مي باشند كه قابليت توليد گازهاي سوختي در غياب اكسيژن را دارند. ارزش حرارتي اين گازها كمتر از ارزش حرارتي گازهاي سوختي طبيعي مي باشد. اين گازها بيوگاز ناميده مي شوند.

5-ميزان بهره گيري بيوماس براي توليد انرژي امروزه، چه ميزان است؟
و بعد از سوختهاي فسيلي زغال سنگ، نفت و گاز طبيعي، زيست توده چهارمين منبع بزرگ انرژي در جهان است كه براي توليد حرارت (بخاريهاي هيزمي در منازل و توليد حرارت و آب گرم در صنايع) پخت و پز (خصوصاً در كشورهاي در حال توسعه) حمل و نقل (سوختهاي زيستي اتانول بيو ديزل) و توليد انرژي الكتريكي بكار مي رود. طبق برآرودهاي انجام شده در تمام دنيا Btu 15 10278 ظرفيت نصب شده زيست توده مي باشد كه Btu 15 107.2 فقط در آمريكا نصب شده است.

6-مزاياي بهره گيري از منابع زيست توده چيست؟
اين منابع جزء منابع تجديدشوند مي باشند چرا كه با بهره گيري از اين منابع مجدداً بطور طبيعي رشد و نمو پيدا مي كنند ضمن اينكه توليد CO2 اين منابع (در صورت بهره گيري از آنها) بطور طبيعي بوده و توليد گازهاي گلخانه اي نمي كند. از ديگر سو بعنوان يك منبع ذخيره انرژي خورشيدي عمل مي كنند كه مي توان در مواقع لزوم از آن بهره گيري نمود.
در ميان ساير منابع تجديدشونده تنها منبعي هستند كه قابليت توليد سوختهاي مايع، جامد و گازي را دارا مي باشند و اين به معناي كاربرد گسترده آن مي باشد.

7-سوختهاي زيستي چيست؟
نوعي از سوختها مي باشد كه از منابع زيست توده بدست مي آيد. شامل سوختهاي اتانول مايع، متانول، بيوديزل و سوختهاي ديزل گازي همچون هيدروژن و متان. تحقيقات بر روي سوختهاي زيستي شامل 3 هدف عمده مي باشد.
1. توليد سوختهاي زيستي
2. پيدا كردن راههاي بهره گيري و استفاده از آن
3. تعيين پراكندگي ساختهاي آن
منابع توليد اين سوختها عبارتند از: نيشكر، روغن گياهان و سبزيجات

8- ويژگيهاي سوخت هيدروژني را نام ببريد؟
هيدروژن ساده‎ترين و فراوانترين عنصر در طبيعت است و گازي بيرنگ، بي‎بو، بي‎مزه و قابل احتراق است كه مي‎تواند مقدار زيادي انرژي آزاد كند و چگالي آن از هر مادة شيميايي ديگر كمتر است. اين عنصر قابليت تركيب مجدد با اكسيژن و همچنين توليد انرژي بسيار زيادي را دارد. هيدروژن در مقايسه با ساير سوختها مي‎تواند با راندماني بالاتر و احتراق بسيار پاك به ساير اشكال انرژي تبديل شود. هيدروژن داراي بالاترين ظرفيت انرژي به ازاي هر واحد وزن سوخت مي‎باشد و ميزان حرارت توليد شده از آن در اثر احتراق در واحد وزن بيشتر از هر سوخت ديگري است. هيدروژن از لحاظ شيميايي بسيار فعال بوده و بندرت بعنوان يك عنصر در طبيعت يافت مي‎شود و معمولاً در واكنش با عناصر ديگر بوجود مي‎آيد.

9-ويژگيهايي كه هيدروژن را از ساير گزينه هاي مطرح سوختي متمايز مينمايد‌را نام ببريد؟
از ويژگيهايي كه هيدروژن را از ساير گزينه‎هاي مطرح سوختي متمايز مي‎نمايد، مي‌توان به فراواني، مصرف تقريباً منحصر به فرد، انتشار بسيار ناچيز آلايندهها، برگشت پذير بودن چرخه توليد آن و كاهش اثر گلخانه‎اي اشاره نمود.

10- خواص سوختهاي متداول با سوخت هيدروژني را مقايسه كنيد؟
در جدول‌ ذيل ايمني هر يك از سوختهاي گازوئيل، متان و هيدروژن با هم مقايسه شده ‎اند.11- سه تفاوت عمده بين پيلهاي سوختي و پروسه احتراق معمولي جهت توليد الكتريسيته را نام ببريد؟
· راندمان ترموديناميكي تبديل انرژي هيدروژن / اكسيژن به انرژي الكتركي در دماي پائين واكنش، بسيار بالاتر است.
· راندمان تبديل انرژي الكتروشيميايي دربار پائين افرايش مي‎يابد؛ لذا پيلهاي سوختي در بارهاي كوچك داراي راندمان بالاتر هستند.
· يك پيل سوختي با بار بالا مي‎توان بصورت مجموعه‎اي از پيلهاي سوختي كوچك و با راندمان بالا ساخت.


12- مزاياي استفاده از هيدروژن بعنوان سوخت را نام ببريد؟
مزيت اصلي استفاده از هيدروژن بعنوان سوخت آن است كه پس از احتراق محصول توليد شده بخار، آب و اكسيد نيتروژن است. از مزاياي ديگر استفاده از هيدروژن مي‌توان به موارد ذيل اشاره نمود:
· براحتي بوسيله خط لوله مي‌توان آنرا انتقال نمود.
· ميزان حرارت توليد شده در اثر احتراق در واحد وزن بيشتر از هر سوخت مورد استفاده ديگر مي باشد.
· يك سوخت عمومي بشمار مي رود؛ زيرا ميزان اختلاط آن با هوا را براي احتراق در يك باند وسيع مي‎توان تغيير داد.


13- مشكلات استفاده از انرژي هيدروژني را نام ببريد؟
· در دماي محيط به سرعت از حالت مايع به حالت گاز در مي‌آيد.
· براي ذخيره آن در يك مخزن، احتياج به فشار زياد در حالت مايع داريم.
· نفوذ پذيري زياد هيدروژن
· قابليت تركيب شدن سريع با اكسيژن
· براي مايع كردن بايد دماي آنرا تا 253- درجه سانتی گراد پايين آورد و در اين حالت دانسيته آن بسيار پايين مي باشد.
· انرژي حرارتي هيدروژن 32 درصد ارزش حرارتي گاز متان يا حدود 3070 کیلوکالری بر مترمکعب است.

14- انواع فناورهاي توليد هيدروژن از منابع فسيلي را نام ببريد؟

هیدروژن از روشهای زیر تولید می شود:
· اكسيداسيون جزئي نفت سنگين
· مبدل گاز طبيعي با پروسه تبديل گاز توسط بخار
· گازي شدن زغال سنگ
· فرايند بخارـ آهن

15- انواع روشهاي توليد هيدروژن از منابع غيرفسيلي(تجديدپذير) را نام ببريد؟

الكتروليز آب، فتوالكتروشيميايي،سولفید هیدروژن، بيوشيميايي،سیکل ترموشيميايي، ترموليز آب،گازی سازی مواد زيست توده و پیرولیز،رادیولیز...

16-انواع فناوريهاي عرضه و ذخيره سازي هيدروژن را نام ببريد؟

الف) فناوري ذخيره سازي:
امروزه سيستمهاي ذخيره سازي هيدروژن جهت مصارف حمل و نقل مشتمل بر ذخيره به اشكال ذيل مي‎باشد:
· ذخيره ‌سازي هيدروژن بصورت گاز در مخازن فولادي و كامپوزيتي
· ذخيره ‌سازي هيدروژن بصورت مايع در مخازن فوق سرد
· ذخيره سازي هيدروژن به كمك آلياژهاي فلزي مخصوص
ب) فناوري انتقال و توزیع هيدروژن:
روشهايي كه به منظور انتقال هيدروژن به اشكال گاز، مايع و جامد استفاده مي‎شود، اثرات فني‌ـ اقتصادي چشمگيري بر فرايند توليد تا مصرف هيدروژن خواهد داشت. سه روش متداول كه براي انتقال هيدروژن مي‎توان استفاده نمود، عبارتند از:
· انتقال از طريق خطوط لوله
· انتقال از طريق جاده و راه آهن
· انتقال از طريق دريا


17- در حال حاضر روش عمده توليد هيدروژن به كدام روش مي‌باشد؟
در حال حاضر حدود 98 درصد از كل هيدروژن توليد شده در جهان از سوختهاي فسيلي بدست مي‎آيد.18- توليد هيدروژن با استفاده از روش الكتروليز را توضيح دهيد؟
روش الكتروليز اولين بار در سال1830 ميلادي توسط دانشمند انگليسي ميشل فارادي مورد بررسي و مطالعه قرار گرفت. در اين روش، جريان برق ‌مستقيم از ميان محلولي كه شامل آب و الكترودها مي‎باشد، عبور داده مي‎شود و گازهاي هيدروژن و اكسيژن از آب توليد مي‎شود. هر سلول الكتروليز شامل دو الكترود است كه داخل محلول الكتروليت غوطه‎ور مي‎باشد ‌كه اين دو الكترود به يك منبع تغذيه جريان مستقيم متصل مي‎باشند. پتانسيل الكتريكي لازم ما بين الكترودها اعمال مي‎گردد و هيدروژن و اكسيژن روي كاتد و آند جداگانه جمع مي‎شوند. فعل و انفعالات الكتروشيميايي در دستگاه الكتروليز آب بصورت زير است:19-چرا اقتصاد هيدروژني بدنبال آن است كه هيدروژن را از منابع تجديدپذير توليد و در آينده هيدروژن را جايگزين سوختهاي فسيلي جايگزين نمايد؟
اقتصاد هيدروژني بدنبال آن است كه هيدروژن را از منابع تجديدپذير استخراج كند و در آينده نزديك هيدروژن را جايگزين سوختهاي فسيلي نمايد. عواملي كه باعث شده تا اقتصاد هيدروژني چنين هدفي را دنبال كند، عبارتند از
· مسئله نفت و محدوديت منابع آن
· آلودگي هوا
· خطرات زيست محيطي جهاني20-موانعي كه بر سر راه گسترش اقتصاد هيدروژني وجود دارد را نام ببريد؟
· هزينه سرمايه گذاري آن نسبتاً بالاست.
· عدم وجود زيرساختهاي مرتبط با آن
· عدم وجود قوانين و استانداردهاي لازم براي هيدروژن
· كمبود آموزشهاي عمومي21- چالشهاي موجود در زمينه فناوريهاي توليد هيدروژن را نام ببريد؟
· هزينه توليد هيدروژن نسبت به سوختهاي متداول بيشتر است.
· تقاضاي پايين براي هيدروژن از پيشرفت ظرفيت توليد جلوگيري مي‎نمايد.
· در حال حاضر از تكنولوژيهاي موجود در زمينه توليد هيدروژن، مقادير فراواني دي‌اكسيدكربن توليد مي‎شود.
· روشهاي پيشرفته توليد هيدروژن نياز به تحقيق و توسعه دارد.
· نمايش عملي تکنولوژیهای توليد هيدروژن ضروري است.


22-چالشهاي موجود در زمينه فناوريهاي توزيع و ذخيره سازي هيدروژن را نام ببريد؟

تلاش های کنونی تحقیق و توسعه در زمینه ذخیره سازی هیدروژن کافی نمی باشد.
· ظرفيت ذخيره‌ سازي هيدروژن
· تقاضاي پايين براي تجهیزات هيدروژنی موجب افزايش قيمت مي‌گردد.
· سيستمهاي توزيع و پخش هيدروژن پر زحمت و گران است.
· در حال حاضر هزينه تمام شده تكنولوژيهاي توزيع هيدروژن بيشتر از هزينه ساير سوختهاي متداول است.
· براي گذر به سيستم توزيع هيدروژن نياز به يك استراتژي مقرون به صرفه و اقتصادي مي‌باشد.
· در حال حاضر فعاليتهاي انجام شده در زمينه تحقيق و توسعه ذخيره سازي هيدروژن كافي نيست.


23- پيل سوختي چيست؟
پيل سوختي يك سيستم الكتروشيميايي است كه از آند، كاتد و الكتروليت تشكيل شده است و انرژي شيميايي سوخت را مستقيماً به انرژي الكتريكي تبديل مي‎كند، سوخت آن هيدروژن و يا ساير گازهاي حامل هيدروژن نظير گاز طبيعي و متانول مي‎باشد. در پيل سوختي محصولات جانبي آب و حرارت هستند24- انواع پيلهاي سوختي كدامند؟
پيلهاي سوختي در انواع زير موجود مي‎باشند:
· پيلهاي سوختي اسيدفسفريكي
· پيلهاي سوختي پليمري
· پيلهاي سوختي اكسيد جامد
· پيلهاي سوختي قليايي
· پيلهاي سوختي متانولي


25- مزاياي پيل سوختي چيست؟
راندمان بالا، حداقل نشر آلاينده‎هاي زيست محيطي، امكان استفاده از سوختهاي فسيلي و پاك، مدولار بودن و قابليت توليد همزمان حرارت و الكتريسيته و استفاده در كاربردهاي توليد غيرمتمركز انرژي از جمله مزاياي پيل سوختي مي‎باشند.26- چه سوختهايي ميتوانند در پيلهاي سوختي بكار روند؟
عموماً از گاز هيدروژن كه مي‎تواند از منابع مختلفي مانند آب، متانل اتانل، طبيعي، بنزين يا سوختهاي ديزل، آمونياك يا بي‎كربنات سديم بوجود آيد، مي‎توان در پيلهاي سوختي استفاده نمود.
برخي از انواع پيل سوختي (SOFC, MCFC) مي‎توانند مستقيماً از انرژيهاي فسيلي (از جمله گاز طبيعي) استفاده نمايند.
27- كاربردهاي پيل سوختي چيست؟
پيلهاي سوختي در سه كاربرد اصلي انواع ثابت، قابل حمل و كاربردهاي حمل و نقل به كار مي‎روند. در حالت حاضر تلاشها جهت حضور پيلهاي سوختي در نيروگاه‎ها، صنعت حمل و نقل و كاربردهاي پرتابل به مرحله تجاري شدن نزديك است.28-قيمت پيلهاي سوختي چقدر است؟
در حال حاضر كمپاني‎هايي نيروگاه‎هايي را با حدود$/kw 3000 ارائه نموده اند و اين قيمت در جايي كه قيمت برق بالا و قيمت گاز طبيعي پايين است قابل رقابت خواهد بود. پيلهاي سوختي بايد براي مصارف حمل و نقل ارزانتر شوند.29- آيا ميتوان از پيلهاي سوختي براي انرژي مصرفي منازل استفاده نمود؟
پيلهاي سوختي براي توليد انرژي ايده‎آل هستند. پيلهاي سوختي مي‎توانند بصورت توأمان الكتريسيته و حرارت توليد نمايند كه مي‎توانند براي تأمين برق يك منزل مسكوني بكار رفته و از حرارت آن نيز مي‎توان براي آب گرم مصرفي منازل استفاده نمود.
قيمتهاي اوليه در حدود $/kw 1500 بوده كه بايد به زير قيمت $/kw 500 برسد
موضوعات مرتبط: شمی کاربردی
[ جمعه چهارم آذر ۱۳۹۰ ] [ ۱۱:۵۱ قبل از ظهر ] [ آوات ]
۱-زيست توده(بيوماس) چيست؟
زيست توده يكي از منابع مهم انرژيهاي تجديدشونده محسوب مي شود و به هر موجود زنده كه قابليت رشد و نمو داشته و بر مبناي قوانين طبيعي تقسيم شوند اطلاق مي شود و شامل جنگلها، اجزاء گياهان، برگها، موجودات زنده اقيانوسها، زائدات حيواني، پسماندهاي شهري و غذايي و ... مي شوند. اين مواد قابليت ذخيره انرژي در خود را دارا مي باشند. در واقع در خلال پديده فتوسنتز، دي اكسيد كربن از طريق آب و خاك و هوا توسط انرژي خورشيدي در گياهان ذخيره مي شود و باعث رشد و نمو آنها مي گردد اين انرژي خورشيدي در مواقع مصرف، قابليت تبديل به انرژي را دارا مي باشد.
زيست توده قابليت توليد برق، حرارت، سوختهاي مايع، سوختهاي گازي و انواع كاربردهاي مفيد شيميايي را دارا مي باشد. زيست توده سهم بزرگي در ميان ديگر انواع منابع انرژيهاي نو دارا مي باشد.

2-منابع زيست توده (بيوماس) كدامند؟
منابع زيست توده كه براي توليد انرژي مناسب هستند، طيف وسيعي از مواد را شامل مي شوند كه بصورت عمده به شش گروه تقسيم مي شوند:
· سوختهاي چوبي
· زائدات جنگلي، كشاورزي، باغداري و صنايع غذايي
· زائدات جامد شهري (زباله ها)
· فضولات دامي
· فاضلابهاي شهري
· فاضلابها، پسماندها و زائدات آلي صنعتي


3-توليد انرژي از زيست توده چگونه است؟

توليد انرژي از منابع زيست توده (همانند سوختهاي فسيلي) به منظور توليد الكتريسيته و حرارت مي باشد. منابع زيست توده يكي از قديمي ترين منابع انرژي در جهان مي باشد.
اين منابع در صورت استفاده مستقيم قابليت توليد حرارت را دارا مي باشند. و در صورت توليد سوختهاي زيستي يا بيوگاز قابليت استفاده در موتور ژنراتورها يا پس از توليد بخار آب در توربين ژنراتورها را جهت توليد برق دارد.

4-گازي سازهاي زيست توده چيست؟
گازي سازهاي زيست توده، راكتورها مي باشند كه قابليت توليد گازهاي سوختي در غياب اكسيژن را دارند. ارزش حرارتي اين گازها كمتر از ارزش حرارتي گازهاي سوختي طبيعي مي باشد. اين گازها بيوگاز ناميده مي شوند.

5-ميزان بهره گيري بيوماس براي توليد انرژي امروزه، چه ميزان است؟
و بعد از سوختهاي فسيلي زغال سنگ، نفت و گاز طبيعي، زيست توده چهارمين منبع بزرگ انرژي در جهان است كه براي توليد حرارت (بخاريهاي هيزمي در منازل و توليد حرارت و آب گرم در صنايع) پخت و پز (خصوصاً در كشورهاي در حال توسعه) حمل و نقل (سوختهاي زيستي اتانول بيو ديزل) و توليد انرژي الكتريكي بكار مي رود. طبق برآرودهاي انجام شده در تمام دنيا Btu 15 10278 ظرفيت نصب شده زيست توده مي باشد كه Btu 15 107.2 فقط در آمريكا نصب شده است.

6-مزاياي بهره گيري از منابع زيست توده چيست؟
اين منابع جزء منابع تجديدشوند مي باشند چرا كه با بهره گيري از اين منابع مجدداً بطور طبيعي رشد و نمو پيدا مي كنند ضمن اينكه توليد CO2 اين منابع (در صورت بهره گيري از آنها) بطور طبيعي بوده و توليد گازهاي گلخانه اي نمي كند. از ديگر سو بعنوان يك منبع ذخيره انرژي خورشيدي عمل مي كنند كه مي توان در مواقع لزوم از آن بهره گيري نمود.
در ميان ساير منابع تجديدشونده تنها منبعي هستند كه قابليت توليد سوختهاي مايع، جامد و گازي را دارا مي باشند و اين به معناي كاربرد گسترده آن مي باشد.

7-سوختهاي زيستي چيست؟
نوعي از سوختها مي باشد كه از منابع زيست توده بدست مي آيد. شامل سوختهاي اتانول مايع، متانول، بيوديزل و سوختهاي ديزل گازي همچون هيدروژن و متان. تحقيقات بر روي سوختهاي زيستي شامل 3 هدف عمده مي باشد.
1. توليد سوختهاي زيستي
2. پيدا كردن راههاي بهره گيري و استفاده از آن
3. تعيين پراكندگي ساختهاي آن
منابع توليد اين سوختها عبارتند از: نيشكر، روغن گياهان و سبزيجات

8- ويژگيهاي سوخت هيدروژني را نام ببريد؟
هيدروژن ساده‎ترين و فراوانترين عنصر در طبيعت است و گازي بيرنگ، بي‎بو، بي‎مزه و قابل احتراق است كه مي‎تواند مقدار زيادي انرژي آزاد كند و چگالي آن از هر مادة شيميايي ديگر كمتر است. اين عنصر قابليت تركيب مجدد با اكسيژن و همچنين توليد انرژي بسيار زيادي را دارد. هيدروژن در مقايسه با ساير سوختها مي‎تواند با راندماني بالاتر و احتراق بسيار پاك به ساير اشكال انرژي تبديل شود. هيدروژن داراي بالاترين ظرفيت انرژي به ازاي هر واحد وزن سوخت مي‎باشد و ميزان حرارت توليد شده از آن در اثر احتراق در واحد وزن بيشتر از هر سوخت ديگري است. هيدروژن از لحاظ شيميايي بسيار فعال بوده و بندرت بعنوان يك عنصر در طبيعت يافت مي‎شود و معمولاً در واكنش با عناصر ديگر بوجود مي‎آيد.

9-ويژگيهايي كه هيدروژن را از ساير گزينه هاي مطرح سوختي متمايز مينمايد‌را نام ببريد؟
از ويژگيهايي كه هيدروژن را از ساير گزينه‎هاي مطرح سوختي متمايز مي‎نمايد، مي‌توان به فراواني، مصرف تقريباً منحصر به فرد، انتشار بسيار ناچيز آلايندهها، برگشت پذير بودن چرخه توليد آن و كاهش اثر گلخانه‎اي اشاره نمود.

10- خواص سوختهاي متداول با سوخت هيدروژني را مقايسه كنيد؟
در جدول‌ ذيل ايمني هر يك از سوختهاي گازوئيل، متان و هيدروژن با هم مقايسه شده ‎اند.11- سه تفاوت عمده بين پيلهاي سوختي و پروسه احتراق معمولي جهت توليد الكتريسيته را نام ببريد؟
· راندمان ترموديناميكي تبديل انرژي هيدروژن / اكسيژن به انرژي الكتركي در دماي پائين واكنش، بسيار بالاتر است.
· راندمان تبديل انرژي الكتروشيميايي دربار پائين افرايش مي‎يابد؛ لذا پيلهاي سوختي در بارهاي كوچك داراي راندمان بالاتر هستند.
· يك پيل سوختي با بار بالا مي‎توان بصورت مجموعه‎اي از پيلهاي سوختي كوچك و با راندمان بالا ساخت.


12- مزاياي استفاده از هيدروژن بعنوان سوخت را نام ببريد؟
مزيت اصلي استفاده از هيدروژن بعنوان سوخت آن است كه پس از احتراق محصول توليد شده بخار، آب و اكسيد نيتروژن است. از مزاياي ديگر استفاده از هيدروژن مي‌توان به موارد ذيل اشاره نمود:
· براحتي بوسيله خط لوله مي‌توان آنرا انتقال نمود.
· ميزان حرارت توليد شده در اثر احتراق در واحد وزن بيشتر از هر سوخت مورد استفاده ديگر مي باشد.
· يك سوخت عمومي بشمار مي رود؛ زيرا ميزان اختلاط آن با هوا را براي احتراق در يك باند وسيع مي‎توان تغيير داد.


13- مشكلات استفاده از انرژي هيدروژني را نام ببريد؟
· در دماي محيط به سرعت از حالت مايع به حالت گاز در مي‌آيد.
· براي ذخيره آن در يك مخزن، احتياج به فشار زياد در حالت مايع داريم.
· نفوذ پذيري زياد هيدروژن
· قابليت تركيب شدن سريع با اكسيژن
· براي مايع كردن بايد دماي آنرا تا 253- درجه سانتی گراد پايين آورد و در اين حالت دانسيته آن بسيار پايين مي باشد.
· انرژي حرارتي هيدروژن 32 درصد ارزش حرارتي گاز متان يا حدود 3070 کیلوکالری بر مترمکعب است.

14- انواع فناورهاي توليد هيدروژن از منابع فسيلي را نام ببريد؟

هیدروژن از روشهای زیر تولید می شود:
· اكسيداسيون جزئي نفت سنگين
· مبدل گاز طبيعي با پروسه تبديل گاز توسط بخار
· گازي شدن زغال سنگ
· فرايند بخارـ آهن

15- انواع روشهاي توليد هيدروژن از منابع غيرفسيلي(تجديدپذير) را نام ببريد؟

الكتروليز آب، فتوالكتروشيميايي،سولفید هیدروژن، بيوشيميايي،سیکل ترموشيميايي، ترموليز آب،گازی سازی مواد زيست توده و پیرولیز،رادیولیز...

16-انواع فناوريهاي عرضه و ذخيره سازي هيدروژن را نام ببريد؟

الف) فناوري ذخيره سازي:
امروزه سيستمهاي ذخيره سازي هيدروژن جهت مصارف حمل و نقل مشتمل بر ذخيره به اشكال ذيل مي‎باشد:
· ذخيره ‌سازي هيدروژن بصورت گاز در مخازن فولادي و كامپوزيتي
· ذخيره ‌سازي هيدروژن بصورت مايع در مخازن فوق سرد
· ذخيره سازي هيدروژن به كمك آلياژهاي فلزي مخصوص
ب) فناوري انتقال و توزیع هيدروژن:
روشهايي كه به منظور انتقال هيدروژن به اشكال گاز، مايع و جامد استفاده مي‎شود، اثرات فني‌ـ اقتصادي چشمگيري بر فرايند توليد تا مصرف هيدروژن خواهد داشت. سه روش متداول كه براي انتقال هيدروژن مي‎توان استفاده نمود، عبارتند از:
· انتقال از طريق خطوط لوله
· انتقال از طريق جاده و راه آهن
· انتقال از طريق دريا


17- در حال حاضر روش عمده توليد هيدروژن به كدام روش مي‌باشد؟
در حال حاضر حدود 98 درصد از كل هيدروژن توليد شده در جهان از سوختهاي فسيلي بدست مي‎آيد.18- توليد هيدروژن با استفاده از روش الكتروليز را توضيح دهيد؟
روش الكتروليز اولين بار در سال1830 ميلادي توسط دانشمند انگليسي ميشل فارادي مورد بررسي و مطالعه قرار گرفت. در اين روش، جريان برق ‌مستقيم از ميان محلولي كه شامل آب و الكترودها مي‎باشد، عبور داده مي‎شود و گازهاي هيدروژن و اكسيژن از آب توليد مي‎شود. هر سلول الكتروليز شامل دو الكترود است كه داخل محلول الكتروليت غوطه‎ور مي‎باشد ‌كه اين دو الكترود به يك منبع تغذيه جريان مستقيم متصل مي‎باشند. پتانسيل الكتريكي لازم ما بين الكترودها اعمال مي‎گردد و هيدروژن و اكسيژن روي كاتد و آند جداگانه جمع مي‎شوند. فعل و انفعالات الكتروشيميايي در دستگاه الكتروليز آب بصورت زير است:19-چرا اقتصاد هيدروژني بدنبال آن است كه هيدروژن را از منابع تجديدپذير توليد و در آينده هيدروژن را جايگزين سوختهاي فسيلي جايگزين نمايد؟
اقتصاد هيدروژني بدنبال آن است كه هيدروژن را از منابع تجديدپذير استخراج كند و در آينده نزديك هيدروژن را جايگزين سوختهاي فسيلي نمايد. عواملي كه باعث شده تا اقتصاد هيدروژني چنين هدفي را دنبال كند، عبارتند از
· مسئله نفت و محدوديت منابع آن
· آلودگي هوا
· خطرات زيست محيطي جهاني20-موانعي كه بر سر راه گسترش اقتصاد هيدروژني وجود دارد را نام ببريد؟
· هزينه سرمايه گذاري آن نسبتاً بالاست.
· عدم وجود زيرساختهاي مرتبط با آن
· عدم وجود قوانين و استانداردهاي لازم براي هيدروژن
· كمبود آموزشهاي عمومي21- چالشهاي موجود در زمينه فناوريهاي توليد هيدروژن را نام ببريد؟
· هزينه توليد هيدروژن نسبت به سوختهاي متداول بيشتر است.
· تقاضاي پايين براي هيدروژن از پيشرفت ظرفيت توليد جلوگيري مي‎نمايد.
· در حال حاضر از تكنولوژيهاي موجود در زمينه توليد هيدروژن، مقادير فراواني دي‌اكسيدكربن توليد مي‎شود.
· روشهاي پيشرفته توليد هيدروژن نياز به تحقيق و توسعه دارد.
· نمايش عملي تکنولوژیهای توليد هيدروژن ضروري است.


22-چالشهاي موجود در زمينه فناوريهاي توزيع و ذخيره سازي هيدروژن را نام ببريد؟

تلاش های کنونی تحقیق و توسعه در زمینه ذخیره سازی هیدروژن کافی نمی باشد.
· ظرفيت ذخيره‌ سازي هيدروژن
· تقاضاي پايين براي تجهیزات هيدروژنی موجب افزايش قيمت مي‌گردد.
· سيستمهاي توزيع و پخش هيدروژن پر زحمت و گران است.
· در حال حاضر هزينه تمام شده تكنولوژيهاي توزيع هيدروژن بيشتر از هزينه ساير سوختهاي متداول است.
· براي گذر به سيستم توزيع هيدروژن نياز به يك استراتژي مقرون به صرفه و اقتصادي مي‌باشد.
· در حال حاضر فعاليتهاي انجام شده در زمينه تحقيق و توسعه ذخيره سازي هيدروژن كافي نيست.


23- پيل سوختي چيست؟
پيل سوختي يك سيستم الكتروشيميايي است كه از آند، كاتد و الكتروليت تشكيل شده است و انرژي شيميايي سوخت را مستقيماً به انرژي الكتريكي تبديل مي‎كند، سوخت آن هيدروژن و يا ساير گازهاي حامل هيدروژن نظير گاز طبيعي و متانول مي‎باشد. در پيل سوختي محصولات جانبي آب و حرارت هستند24- انواع پيلهاي سوختي كدامند؟
پيلهاي سوختي در انواع زير موجود مي‎باشند:
· پيلهاي سوختي اسيدفسفريكي
· پيلهاي سوختي پليمري
· پيلهاي سوختي اكسيد جامد
· پيلهاي سوختي قليايي
· پيلهاي سوختي متانولي


25- مزاياي پيل سوختي چيست؟
راندمان بالا، حداقل نشر آلاينده‎هاي زيست محيطي، امكان استفاده از سوختهاي فسيلي و پاك، مدولار بودن و قابليت توليد همزمان حرارت و الكتريسيته و استفاده در كاربردهاي توليد غيرمتمركز انرژي از جمله مزاياي پيل سوختي مي‎باشند.26- چه سوختهايي ميتوانند در پيلهاي سوختي بكار روند؟
عموماً از گاز هيدروژن كه مي‎تواند از منابع مختلفي مانند آب، متانل اتانل، طبيعي، بنزين يا سوختهاي ديزل، آمونياك يا بي‎كربنات سديم بوجود آيد، مي‎توان در پيلهاي سوختي استفاده نمود.
برخي از انواع پيل سوختي (SOFC, MCFC) مي‎توانند مستقيماً از انرژيهاي فسيلي (از جمله گاز طبيعي) استفاده نمايند.
27- كاربردهاي پيل سوختي چيست؟
پيلهاي سوختي در سه كاربرد اصلي انواع ثابت، قابل حمل و كاربردهاي حمل و نقل به كار مي‎روند. در حالت حاضر تلاشها جهت حضور پيلهاي سوختي در نيروگاه‎ها، صنعت حمل و نقل و كاربردهاي پرتابل به مرحله تجاري شدن نزديك است.28-قيمت پيلهاي سوختي چقدر است؟
در حال حاضر كمپاني‎هايي نيروگاه‎هايي را با حدود$/kw 3000 ارائه نموده اند و اين قيمت در جايي كه قيمت برق بالا و قيمت گاز طبيعي پايين است قابل رقابت خواهد بود. پيلهاي سوختي بايد براي مصارف حمل و نقل ارزانتر شوند.29- آيا ميتوان از پيلهاي سوختي براي انرژي مصرفي منازل استفاده نمود؟
پيلهاي سوختي براي توليد انرژي ايده‎آل هستند. پيلهاي سوختي مي‎توانند بصورت توأمان الكتريسيته و حرارت توليد نمايند كه مي‎توانند براي تأمين برق يك منزل مسكوني بكار رفته و از حرارت آن نيز مي‎توان براي آب گرم مصرفي منازل استفاده نمود.
قيمتهاي اوليه در حدود $/kw 1500 بوده كه بايد به زير قيمت $/kw 500 برسد
موضوعات مرتبط: شمی کاربردی
[ جمعه چهارم آذر ۱۳۹۰ ] [ ۱۱:۵۱ قبل از ظهر ] [ آوات ]
كاربرد ازن در ضدعفوني آب آشاميدني

امراض مختلفي از جمله وبا، حصبه، هپاتيت، سل، ديفتري، انگلهاي خوني و كبدي قابليت انتقال به بدن انسان از طريق آب آشاميدني را دارند. براساس آمار اين بيماري ها سالانه نزديك به يك ميليارد انسان را مبتلا و باعث مرگ حدود10 ميليون نفر مي شوند. در اين رابطه، يكي از اساسي ترين اهداف تصفيه آب آشاميدني، گندزدايي(ضدعفوني) و مناسب ساختن آن براي شرب است. امروزه بعلت استفاده از كلر در ضدعفوني كردن آب و فاضلاب، بسياري واژه كلر را مترادف با»ضدعفوني سازي« مي دانند كه البته تعبير صحيحي نيست. حال آنكه استفاده از گاز ازن به عنوان جايگزين جديد مطرح است. اين مقاله براساس گزارشات متخصصين آب و فاضلاب كشور آلمان در كارگاه مشترك ايران و آلمان با موضوع فناوريهاي نوين در مهندسي آب و فاضلاب تدوين شده و در آن كاربرد گاز ازن بجاي كلر به طور جدي توصيه شده است.


كلر به دليل ايجاد تركيبات آلي كلرينه و تري هالومتان به عنوان يك ماده سمي و سرطان زا شناخته مي شود و به غير از ايجاد مواد شيميايي مضر، به دليل داشتن خطرات انفجار، نشت به محيط زيست و مقاوم شدن ميكربها در مقابل آن، ضدعفوني كننده مناسبي هم نيست. با توجه به بالا رفتن سطح آگاهي مردم در مورد سلامتي، ايمني و حفظ محيط زيست، نياز به يافتن فرايندهاي پيشرفته تصفيه آب ضروري است. عمده ترين مواد شيميايي ضدعفوني كننده شناخته شده شامل كلر، برم، يد، ازن و دي اكسيد كلر است. با توجه به بالا بودن پتانسيل استاندارد، ازن(2.07 ولت)نسبت به ديگر ضدعفوني كننده ها بسيار قوي تر است و مي تواند با اثر مستقيم بر باكتريها و تجزيه سلولي آنها بعنوان يك جايگزين مؤثر مورد استفاده قرار گيرد. ازن يكي از اشكال آلوتروپي اكسيژن بوده و داراي فرمول شيميايي O3 ، گازي آبي رنگ با بوي تند و ناپايدار است. حلاليت آن در آب12 مرتبه كمتر از كلر بوده و محلول آبي آن نيز ناپايدار است.امروزه از ازن در كشورهايي مانند ايالات متحده آمريكا، فرانسه، آلمان، كانادا، استراليا و سوئيس براي ضدعفوني كردن آب در تصفيه خانه ها استفاده مي شود. اولين تأسيسات ازن زني در كانادا در سال1956 نصب و راه اندازي شده است. آمار نشان مي دهد كه طي دهه گذشته در ايالات متحده تعداد تصفيه خانه هاي داراي تأسيسات ازن زني از20 به60 واحد افزايش يافته است. در سال1992 در فرانسه حدود700 ، سوئيس150 و استراليا42 تصفيه خانه با سيستم ازن زني فعاليت داشته اند.
نحوه توليد ازن: گاز ازن به طور طبيعي در زمان رعد و برق يا به وسيله اشعه UV.Vacume موجود در نورخورشيد به وجود مي آيد. اين گاز بصورت مصنوعي به دو طريق استفاده از لامپهاي UV و يا تخليه الكتريكي در حضور اكسيژن كه برروي دو قطب مثبت و منفي انجام مي پذيرد توليد مي شود. اين روش بنام (Silent Electrical Discharge)SED شناخته شده است. ازن قابل ذخيره سازي نيست و بايد به طور مستقيم پس از توليد مصرف شود. بعبارتي توليد و كاربرد آن يك فرآيند متواليست.
ازمزاياي استفاده از ازن نسبت به كلر مي توان به توليد محصولات جانبي بي خطر مانند الكلها و اسيدهاي غيرهالوژن دار، از بين بردن باكتريهاي مصون شده در مقابل كلر، سرعت عملكرد بيشتر، عدم ايجاد كلروفنل يا تركيبات مضر كلرينه در آب، عدم وجود خطر انفجار سيستم هاي ذخيره، كنترل كننده طعم و بو و رنگ، حذف كننده آهن و منگنز، تبديل كننده آفت كشهاي مالاتيون و پاراتيون مضر به اسيد فسفريك (بي خطر) و ايجاد اكسيژن در آب اشاره كرد.
مزاياي استفاده از ازن بجاي كلر در ضدعفوني كردن سيستمهاي مختلف تصفيه آب و پساب، در جدول زير خلاصه شده است.مسئله اصلي در استفاده از ازن سرمايه گذاري اوليه براي ساخت تأسيسات آن است كه هر تصفيه خانه آب بايد مجهز به يك واحد توليد ازن شود. موضوع مهم، استفاده از نيروي برق آن به مقدار قابل ملاحظه ايست و اين مانع با پيشرفت تكنولوژي توليد برق ارزان مي تواند رفع شود. اگر روزي بتوان ازن را از بازار شيميايي با قيمت مناسب تهيه كرد، انقلاب بزرگي در كاربرد و مصرف آن بوجود خواهد آمد.استفاده از روشهاي جديد براي بهبود و ارتقاي سطح زندگي به سرعت در حال پيشرفت است و با توجه به خطرات زيست محيطي كلر و تركيبات آن، ازن بعنوان ضدعفوني كننده درجه اول آب و فاضلاب در آينده اي بسيار نزديك مورد استفاده وسيع قرار خواهد گرفت.
منابع
1- مباحث علمي كارگاه تخصصي مشترك ايران و آلمان در زمينه آب و فاضلاب
2- اصول تصفيه آب تأليف: دكتر محمد چالكش اميري

موضوعات مرتبط: شمی کاربردی
[ جمعه ششم آبان ۱۳۹۰ ] [ ۲۳:۲ بعد از ظهر ] [ آوات ]

پلاتین

مقدمه 
پلاتین ، یکی از عناصر شیمیایی جدول تناوبی است که علامت آن Pt بوده و عدد اتمی آن 78 می‌باشد. پلاتین یک فلز انتقالی خاکستری مایل به سفید که هادی جریان الکتریسیته بوده ، قابل انعطاف ، سنگین و بسیار باارزش است بوده و در مقابل خورده شدن و اکسیداسیون مقاوم بوده و در برخی از معادن مس و نیکل یافت می‌شود. از پلاتین در جواهرات , تجهیزات آزمایشگاهی ، اتصالات الکتریکی ، دندانپزشکی و دستگاه ضد آلودگی در اتومبیل استفاده می‌شود.

تاریخچه
پلاتین از واژه اسپانیولی Platina که به معنی نقره کوچک می‌باشد، گرفته شده است. سالهای زیادی است که پلاتین طبیعی و پلاتین غنی شده آلیاژی شناخته شده است. این فلز توسط سرخپوستهای کلمبیایی استفاده می‌شده است و اولین مرجع اروپایی به پلاتین در سال 1557 در نوشته‌های انسان‌شناس ایتالیایی " Julius Caesar Scaliger" دیده می‌شود که از آن ، به‌عنوان یک فلز اسرار آمیز که از معادن آمریکای مرکزی بین Darién ( پاناما ) و مکزیک استخراج شده و نیز گفته شده است: "تا کنون حتی با هنرهای اسپانیایی ها هم غیر قابل ذوب است."

 

اسپانیائی‌ها این فلز را وقتی اولین بار وارد اسپانیا شدند Platina نامیدند. آنها به آن ، به چشم یک ناخالصی در نقره ای که استخراج می‌کردند نگاه می‌کردند و اغلب از آن صرف نظر می‌کردند.

پلاتین توسط "Antonio De Ulloa" ستاره شناس و "Don Jorge Juan y Santacilia" کشف شد. هر دوی آنها توسط پادشاه فیلیپ پنجم برای پیوستن به یک ماموریت جغرافیائی در پرو که از 1735 تا 1745 طول کشید، دعوت شدند. در میان چیزهای دیگر در کلمبیا اولوا ، Platina del pinto را مشاهده کرد که فلزی بی‌استفاده بود که به همراه طلا در New Granada (کلمبیا) پیدا شده بود.

privateerهای انگلیسی کشتی اولوا را در سفر بازگشت توقیف کردند. اگر چه در انگلستان با او خوش رفتاری شد و حتی در انجمن سلطنتی عضو شد، تا سال 1748 از انتشار یافته‌هایش در مورد فلز ناشناخته منع شد. قبل از آن در سال 1741 ، "Charles Wood" مسقلا این عنصر را جدا کرده بود.

پلاتین در حال حاضر با ارزشتر و گرانتر از طلا می‌باشد و از این جهت جایزه‌های پلاتینی بهتر از جایزه‌های طلایی می‌باشند. قیمت پلاتین بسته به فراوانیش تغییر می‌کند، ولی معمولا 8 برابر طلا ارزش دارد. برای مدتهای طولانی تعریف استاندارد متر بر اساس فاصله بین دو علامت بر روی شمش پلاتین-ایریدیوم بود که در سور ( Sevres )نگهداری می‌شد، تعیین شده بود. از این فلز همچنین در تعریف "Standard Hydrogen Electrode" نیز استفاده می‌شود.

پیدایش
پلاتین معمولا به حالت خالص و یا در سنگ معدن اسپریلیت ( آرسنید پلاتین PtAs2 ) که بزرگترین منبع این فلز است، یافت می‌شود. آلیاژ طبیعی پلاتین و ایریدیوم Platiniridium بوده که در Cooprite معدنی ( سولفید پلاتین، Pt S ) یافت می‌شود.

 

این فلز معمولا با مقدار کمی از دیگر فلزات خانواده پلاتین که در مواد آبرفتی در کلمبیا ، اونتاریو و کوه‌های اورال و در برخی از ایالتهای غربی آمریکا یافت می‌شوند، همراه است.

پلاتین از نظر اقتصادی به‌عنوان محصول جانبی فراوری سنگ معدن نیکل تولید می‌شود. حجم عظیم سنگ معدن فرآوری شده نیکل ، نشانگر این است که پلاتین تنها 2 در میلیون از این سنگ معدن می‌باشد.

خصوصیات قابل توجه
این فلز در هنگامی که خالص باشد، بسیار زیبا و به رنگ نقره‌ای مایل به سفید بوده ، هادی جریان الکتریسیته و نرم و قابل انعطاف می‌باشد. این فلز در برابر خوردگی مقام است. ویژگیهای کاتالیزوری فلزات گروه ششم از خانواده پلاتین بسیار برجسته و مهم می‌باشد. ( توجه داشته باشید که هیدروژن و اکسیژن در مجاورت پلاتین منفجر می‌شوند). دوام بالا و خاصیت ضد تیرگی پلاتین دلیل استفاده از این فلز در ساخت جواهرات ظریف و زیبا می‌باشد.

دیگر ویژگی‌های ممتاز این فلز ، پایداری در برابر واکنشهای شیمیایی و دماهای بالا و خاصیت پایدار الکتریکی می‌باشد. از تمامی این ویژگی‌ها در صنعت استفاده می‌شود. پلاتین در مجوارت با هوا در هیچ درجه ای اکسید نمی‌شود، اما توسط سیانیدها ، هالوژنها ، گوگرد و بازهای قوی خورده می‌شود. این فلز در اسید هیدروکلریک و اسید نیتریک حل نمی‌شود، ولی به‌راحتی در محلول تیزاب سلطانی حل می‌شود ( اسید کلروپلاتینیک را به وجود می‌آورد ). حالتهای اکسیداسیون پلاتین +2،+3 و +4 می‌باشند.

کاربردها
،از پلاتین در جواهرات ، سیم ، ساخت ظروف با تحمل حرارتی بالا برای مصارف شمیایی و کوره‌های برقی حرارت بالا استفاده می‌شود.

•از پلاتین خوب جدا شده به عنوان کاتالیزور استفاده می‌شود. برای مثال در مبدلهای کاتالیزوری خودروها و فرایندهای صنعتی مختلف مانند ساخت اسید سولفوریک استفاده می‌شود.


•این فلز می‌تواند مقدار زیادی از گاز هیدروژن را جذب کرده ، هنگامی که حرارت داده می‌شود، آن را آزاد کند. از این جهت به‌عنوان منبع ذخیره گاز در وسایل نقلیه و در سلول سوختی مطالعه می‌شود.


•صنایع شمیایی از مقدار قابل توجهی پلاتین یا آلیاژ پلاتین- رادیوم به‌عنوان کاتالیزور و به شکل توری ریزبافت برای کاتالیز کردن اکیسیداسیون انتخابی آمونیاک برای تهیه اکسید نیتریک که ماده خام برای کودها و مواد منفجره می‌باشد و اسید نیتریک استفاده می‌کنند.


•پلاتین‌های کاتالیزوری در تصفیه نفت خام و بهسازی فرایند تولید بنزین اکتان بالا و همچنین ترکیبات معطر در صنعت پتروشیمی کاربرد دارند.


•ضریب انبساط این فلز برابر با شیشه‌های Soda-Lime-Silica بوده و در ساخت الکترودهای آب‌بندی شده در سیستمهای شیشه‌ای کاربرد دارد.


•آلیاژ پلاتین و کبالت ، خاصیت مغناطیسی عالی دارد. آلیاژی که از 76% پلاتین و 23% کبالت تشکیل شده باشد، از نظر مغناطیسی بسیار قوی می‌باشد.


•آلیاژ 10/90 پلاتین/اوسمیوم برای ساخت ضربان ساز قلب ، دریچه‌های جایگزین و سایر کاشه‌های جراحی استفاده می‌شود.


•این فلز در پوشش کلاهکهای دماغه موشکها و نازل سوخت موتور جت و دیگر وسایلی که می‌بایست با ضریب اطمینان بالایی در حرارتهای بالا و در تناوبهای زمان طولانی کار کنند، کاربرد دارد.


•سیمهای پلاتینی ، وقتی در معرض متیل الکل قرار می‌گیرند، با رنگ قرمز تیره می‌درخشند، درست همانند کاتالیزوری که الکل را به فرمالدئید تبدیل می‌کند. این پدیده به‌صورت تجاری در ساخت فندک سیگار و دست‌گرم‌کنها استفاده می‌شود.


•Cis-platin با فرمول PtCl2(NH3)2 ، دارویی است که در درمان انواع خاصی از سرطان‌ها که شامل سرطان خون (Lukemia) و سرطان بیضه می‌شود، کاربرد دارد.
ایزوتوپها
پلاتین طبیعی از 5 ایزوتوپ پایدار و یک رادیوایزوتوپ Pt-190 که نیم عمر بسیار طولانی 6 میلیارد سال را دارد تشکیل شده است. ایزوتوپهای رادیواکتیوی زیاد دیگری نیز برای این عنصر وجود دارند که پایدار ترین آنها Pt-193 بوده که نیمه عمر آن 50 سال می‌باشد.

هشدارها
این فلز بدلیل طبیعت غیر واکنشی خود برای سلامتی مساله ساز نیست، با این حال تمام ترکیبات پلاتین به‌شدت سمی هستند.

 "تیزاب سلطانی HNO3:HCL به نسبت ۳ به ۱ استفاده میشه(۳اسید کلریدریک).

اسید نیتریک مواد الی نمونه رو تخریب میکنه و مواد سولفیدی رو اکسید میکنه و با اسید کلریدریک واکنش میده تا تیزاب سلطانی رو بوجود بیاره یعنی :

HCl + HNO3 = 2 H2O + NOCl + Cl2

یه سه بذارین پشت اسید کلریدریک تا موازنه واکنش درست از کار در بیاد"


موضوعات مرتبط: شمی کاربردی، ion selective
[ چهارشنبه یکم تیر ۱۳۹۰ ] [ ۱۰:۵۸ قبل از ظهر ] [ آوات ]
روش‌هاي گوناگوني براي توليد نانوسيم‌ها استفاده شده است. اين روش‌ها عموماً بر اساس ليتوگرافي، تبخير اتمي، رسوب فيزيکي بخار و يا پاشش اتمي فلز بر روي الگويي که بدين منظور بر روي زير لايه پليمري و يا سيليسيمي ايجاد شده، انجام مي‌گيرد.

نانوسيم

در ادامه به بررسي برخي از تکنيک‌هاي ساخت نانوسيم‌ها خواهيم پرداخت.

1- تکنيک‌هاي ليتوگرافي (Lithography)

ليتوگرافي در اصل به معناي ساخت اشياء از سنگ است. ليتوگراف يک تصوير است که از حکاکي يک طرح روي سنگ به دست مي‌آيد. در اين روش، ابتدا طرح با مرکب روي سنگ کشيده شده و سپس با قرار دادن سنگ روي کاغذ و فشار دادن آن، طرح روي کاغذ چاپ مي‌شود. اين تکنيک مي‌تواند در مقياس‌هاي کوچک نيز مورد استفاده قرار گيرد. به عنوان مثال: براي توليد تراشه‌هاي کامپيوتري، از ليتوگرافي استفاده مي‌کنند. در اين مورد با توجه به شکل تراشه مورد نظر، با استفاده از روش‌هاي شيميايي، يک ماسک از طرح تراشه توليد شده و سپس پرتو ليزر از روي ماسک عبور کرده و ساختارهاي دقيق تراشه را روي سطح مشخص مي‌سازد.

1-1- ليتوگرافي با پرتو الکتروني (E-Beam Lithography)

در اين روش ابتدا بر روي يک پليمر سخت شونده، به وسيله‌ي پرتو الکتروني با انرژي بالا (بيشتر از 29 کيلو ولت) طرح نانوسيم مورد نظر شکل داده مي‌شود. در واقع با اين پرتوافکني، پليمر يونيزه مي‌شود. سپس با حلال‌هاي شيميايي، پليمر پرتوافکني شده را حل نموده و طرح لازم را ايجاد مي‌نمايند.

در نهايت براي توليد نانوسيم، فلز مورد نظر با استفاده از تبخير اتمي يا پاشش اتمي فلز روي طرح نشانده مي‌شود.

1-2- ليتوگرافي نوري

اين روش مشابه روش قبل است اما به جاي پرتوافکني از نور استفاده مي‌شود و در مناطقي که توسط ماسک روي ماده سخت شونده تعريف شده طراحي لازم انجام مي‌شود.

تنها محدوديت اين روش در مقايسه با روش ليتوگرافي الکتروني، محدوده پراش موج نوري است. طول موجي که در حال حاضر در صنايع استفاده مي‌شود حدود 248 نانومتر است که با طراحي دقيق ماسک، مي‌توان به ابعاد کمتر از 100 نانومتر هم رسيد.

1-3- ليتوگرافي با پروب روبشي

يک راه براي توليد ساختارهاي دلخواه روي سطح، نوشتن آن‌هاست. درست مشابه خطي که با خودکار روي کاغذ کشيده مي‌شود. براي توليد چنين خطوطي در مقياس نانو، به يک نانوخودکار نياز است. خوشبختانه، نوک پروب ميکروسکوپ‌هاي نيروي اتمي  (AFM)، نانوخودکارهاي ايده‌‌آلي براي اين کار هستند. از اين روش مي‌توان براي ساخت نانوسيم‌هاي زيز 100 نانومتر استفاده کرد. استفاده از پروب دستگاه (AFM (Atomic force microscopeبراي حرکت دادن مولکول‌ها بر يک سازه روشي است که نانوليتوگرافي(nanolithography)  ناميده مي‌شود. در اين روش مخزن جوهر (اتم‌ها يا مولکول‌ها) در بالاي نوک پروب روبشي قرار داده شده و روي سطح نشانده مي‌شود. با اين روش مي‌توان نانوسيم‌هاي طلا به قطر 1 نانومتر توليد کرد. شکل 1 شماتيکي از فرايند ليتوگرافي با استفاده از نوک پروب ميکروسکوپ نيروي اتمي آغشته به مولکول‌هاي جوهر را نشان مي‌دهد.

شکل 1. عمليات ليتوگرافي با استفاده از ميکروسکوپ نيروي اتمي (afm)

2- مزوحفره‌ها( Mesoporous) قالبي براي نانوسيم‌ها

مزوحفره‌ها به عنوان يکي از اساسي‌ترين ترکيبات و به عنوان قالب در ساخت نانوسيم‌ها مورد استفاده قرار مي‌گيرند. مزوحفره‌ها ترکيباتي متخلخل با اندازه حفره‌ي مشخص مي‌باشند که شامل دسته‌هاي مختلفي هستند.

 

شکل 2. انواع مختلف مزوحفره‌ها

شکل 2 ساختارهايي از مزوحفره‌ها را نشان مي‌دهد. نسبت مواد اوليه و روش مورد استفاده، باعث ايجاد ساختارهايي با حفره‌هاي متنوع مي‌شود.

به طور مثال ريو (Reyoo) و استاکي ( Stucky)و همکاران آن‌ها توليد نانوسيم‌هاي فلزي از نقره، طلا و پلاتين را با استفاده از مزوحفره‌هاي سيليکاتي گزارش دادند. مزوحفره‌هاي سيليکاتي با ساختار شش وجهي داراي کانال‌هاي يک بعدي و قطر حفره‌هايي بين 4 تا 30 نانومتر مي‌باشند. در اين روش ابتدا محلول‌هاي آبي با غلظت‌هاي مشخص از نمک‌هاي طلا، نقره و پلاتين تهيه و سپس با غوطه‌ور کردن مقدار مناسبي از مزوحفره‌هاي سيليکاتي در محلول‌هاي مورد نظر و با گذشت زمان مناسب، محلول‌هاي نمکي به درون حفره‌ها نفوذ مي‌کنند. پس از آن محلول تغليظ و حلال از محيط واکنش خارج مي‌گردد. از حلال دي‌کلرومتان جهت شستشوي سطح حفره و حذف يون‌ها و نمک‌هاي متصل شده به سطح آن استفاده مي‌شود. سپس قالب بايد در حرارت اتاق خشک شود. در نهايت، با قرار دادن قالب سيليکاتي به همراه نانوسيم‌هاي فلزي در محلول فلوئوريک اسيد و سپس شستشو با حلال اتانول، مي‌توان قالب را حذف نمود.

استفاده از مزوحفره‌ها در ساخت نانوسيم‌ها داراي دو ويِژگي مهم است:

الف) نانوسيم‌هايي با ضخامت معين و مشخص ايجاد مي‌شود.

ب) رشد نانوسيم‌ها در يک بعد خواهد بود.


موضوعات مرتبط: awat، شمی کاربردی
[ دوشنبه دوم خرداد ۱۳۹۰ ] [ ۱۱:۲۰ قبل از ظهر ] [ آوات ]
اجزای تشکیل دهنده رنگ‌ها هر رنگ اصولا از دو قسمت اصلی تشکیل شده است که عبارتند از: رنگدانه ماده رنگی نامحلول در آب است ( خاک رس ناخالص رنگی و پودر برف از سنگهای رنگی به‌عنوان اولین رنگدانه ها مورد استفاده انسان قرار می‌گرفتند ). محمل رنگها مایعی است که با رنگدانه مخلوط شده ، کاربرد آنرا آسان می‌کند و در چسبیدن آن ، کمک می‌کند ( از سفیده تخم مرغ ، چسب عسل محلول قند به‌عنوان محمل‌های رنگ استفاده می‌شد). امروزه متداولترین محمل‌های رنگدانه‌ها را آب یا روغن تشکیل می‌دهد. از این‌رو رنگها را به دو دسته رنگ‌های روغنی و رنگ‌های آلی تقسیم می‌کنند.

صنعت رنگ سازی رنگ در دنیای امروز نقش بسیار مهمی در پرورش ذوق و قرایح بشری و ارضای نیازهای زیبا شناختی وی ایفا می کند. بدین جهت است که احساس رنگ را به تعبیری حس هفتم می‌گویند. انسان در پهنه تولید تزئین خانه‌ها ، پوشاک و حتی نوشابه‌ها در هنر ، نقاشی ، صنایع کشتیرانی و امور ارتباطات محصولات مصرفی در صنایع فضایی و خلاصه در همه شئونات با رنگ سر و کار دارد. بطور کلی ، از رنگ علاوه بر ایجاد زیبایی محیط ، جهت حفاظت اشیا در مقابل عوامل طبیعی و غیره استفاده می‌شود.

سابقه استفاده از مواد رنگی توسط انسان ، به دوران غارنشینی می‌رسد. اولین کاربرد واقعی و عملی مواد رنگی را می‌توان در ساختن کشتی نوح مربوط دانست که برای جلوگیری از نفوذ آب و پوسیدگی آن ، از مواد رنگی استفاده شده بود. بعدها از مواد رنگی برای حفاظت چوب از پوسیدگی در بناهای چوبی و زمانی که استفاده از وسایل آهنی متداول شد، برای جلوگیری از زنگ زدن آنها استفاده می‌شد . اجزای تشکیل دهنده رنگ‌ها هر رنگ اصولا از دو قسمت اصلی تشکیل شده است که عبارتند از: رنگدانه ماده رنگی نامحلول در آب است ( خاک رس ناخالص رنگی و پودر برف از سنگهای رنگی به‌عنوان اولین رنگدانه ها مورد استفاده انسان قرار می‌گرفتند ). محمل رنگها مایعی است که با رنگدانه مخلوط شده ، کاربرد آنرا آسان می‌کند و در چسبیدن آن ، کمک می‌کند ( از سفیده تخم مرغ ، چسب عسل محلول قند به‌عنوان محمل‌های رنگ استفاده می‌شد). امروزه متداولترین محمل‌های رنگدانه‌ها را آب یا روغن تشکیل می‌دهد. از این‌رو رنگها را به دو دسته رنگ‌های روغنی و رنگ‌های آلی تقسیم می‌کنند. انواع رنگدانه اکسیدها لیمونیت ( Fe2O3.2H2O ) برای تهیه رنگ قرمز مصرف می‌شود و یکی از قدیمی‌ترین رنگدانه‌هاست. هماتیت ( Fe2O3 ) برای تهیه رنگ قرمز روشن بکار می‌رود. دی‌اکسید تیتان ( TiO2 ) برای تهیه رنگ سفید روشن و بسیار مرغوب که در هوا تیره نمی‌شود، بکار می‌رود. معمولا آن را با سولفات باریم مخلوط می‌کنند. اکسید روی ( ZnO ) که از مهم‌ترین رنگدانه های سفید است و از تجزیه کربنات روی و یا سوزاندن فلز روی در هوا حاصل می‌شود. سرنج ( Pb2O3 ) که رنگ سرخ یا قرمز تیره دارد و بیشتر برای پوشانیدن سطح قطعات فولادی به‌منظور حفاظت آنها از زنگ زدن کاربرد دارد. سولفید روی و لیتوپن سولفید روی برای تهیه رنگ سفید مات مصرف می‌شود و از مزایای آن ، این است که بر خلاف سفیداب سرب در هوا سیاه نمی‌شود. این رنگدانه معمولا در تجارت بصورت مخلوطی از سولفید روی و سولفات باریم به نام لیتوپن مصرف دارد که رنگ سفید بسیار مرغوب است. سفیداب سرب این رنگ دانه عمدتا شامل Pb(OH)2 , PbCO3 که از قرن ها پیش شناخته شده بود. قدرت پوشش آنها زیاد است، ولی در هوا به‌علت وجود H2O به مرور سیاه می‌شود. برای تبدیل مجدد آن به رنگ سفید می‌توان از تاثیر پراکسید هیدروژن بر آن استفاده کرد. دوده چراغ و زغال استخوان یکی از اجزای رنگ سیاه و مرکب است و برای تغییر رنگ سفید به میزان دلخواه نیز مصرف می‌شود. رنگدانه‌های فلزی مانند پودر آلومینیم در روغن جلا که از آن برای حفاظت وسایل آهنی و فولادی استفاده می شود برنز آلومینیم ( آلیاژ Al, Cu ) در روغن جلا که از آن ، برای ایجاد رنگ بسیار زیبای طلایی برای دور قابها و ... استفاده می‌شود. رنگدانه‌های الوان رنگدانه‌های آبی: مهم‌ترین این این رنگدانه‌ها ، آبی پروس و آبی نیلی یا لاجورد است. آبی پروس یکی از مهم‌ترین رنگهای آبی است. لاجورد نیز یکی از رنگهای آبی مرغوب است که از حرارت دادن مخلوط کائولین ، کربنات سدیم ، گوگرد و زغال سنگ در غیاب هوا حاصل می‌شود. رنگ دانه های زرد: مهم ترین این رنگدانه‌ها ، کرومات روی و کرومات سرب است. از قطران زغال سنگ نیز رنگدانه‌های الوانی بصورت نمکهای نامحلول فلزات بدست می‌آید که در هیدروکسید آلومینین بصورت ژله می‌بندد. این ژله را پس از خشک کردن به‌صورت پودر با رنگدانه‌هایی نظیر کربنات کلسیم و سیلسس مخلوط می‌کنند و در انواع رنگهای مورد نیاز بکار می‌برند. رنگ‌های روغنی در این نوع رنگ‌ها ، رنگدانه را در یک روغن خشک شونده که استر گلیسیرین با اسیدهای چرب ، نظیر اسیدهای اولئیک و یا لینولنیک می‌باشد، حل می‌کنند. این روغن‌‌ها در هوا اکسیده شده ، به ترکیبات سیر شده تبدیل می‌شوند و لایه‌ای سخت مقاوم و محافظ تشکیل می‌دهند که از نفوذ آب در رنگدانه جلوگیری می‌کنند. رقیق‌کننده برای رقیق کردن و سهولت کاربرد رنگ بکار می‌رود و معمولا یک حلال هیدروکربنی نظیر ترپنتین است که به روغن تربانتین شهرت دارد. خشک کننده یکی از اجزای رنگ‌های روغنی است که در حقیقت نقش کاتالیزور را در تسریع اکسیداسیون و خشک شدن رنگ‌ها را دارد و معمولا مخلوطی از اکسید های سرب ، منگنز و کبالت در ( روغن بزرک ) بصورت استر مصرف می‌شود. رنگ‌های پلاستیکی با اضافه کردن رزین‌های سنتزی نظیر رزین حاصل از فنل و فرمالدئید که خاصیت پلاستیکی دارد، در روغن جلا ، رنگ‌های پلاستیکی حاصل می‌شود. این نوع رنگ‌ها به خاطر دوام و قابل شستشو بودن ، اهمیت و کاربردهای زیادی داردن. رنگ‌های لعابی یا مات با اضافه کردن رنگ‌هایی نظیر TiO2 به روغن جلا آن را به صورت مات درآورده ، بعد برای مات کردن هر نوع رنگی بکار می‌رود. رنگ اتومبیل این نوع رنگ‌ها ، باید این ویژگی را داشته باشند که به‌سرعت در هوا خشک شوند. برای این منظور ، رنگدانه را در حلالهای آلی بسیار فرار نظیر استات آمیل ، استات اتیل یا استات بوتیل حل می‌کنند. برای رنگ‌های متالیک ( فلزی ) ، از رنگدانه‌های فلزی استفاده می‌شود. رنگ‌های محلول در آب این نوع رنگ‌ها از معلق کردن رنگدانه‌ها در آب مخلوط با یک چسب محلول در آب تهیه می‌شوند. از رنگ‌های روغنی ارزانترند و قابل شستشو نمی‌باشند. رنگدانه و انواع آن معمولا مواد رنگی را به دو دسته پیگمانها ( رنگدانه‌ها ) و رنگها طبقه‌بندی می‌کنند. رنگدانه با رنگ متفاوت می‌باشد. تفاوت آنها در این است که رنگ بایستی توسط ماده مورد رنگرزی جذب شود در حالیکه رنگدانه فقط سطح جسم را رنگی می‌کند. رنگدانه‌ها در آب نامحلول هستند. اما می‌توان آنها را مانند رنگدانه‌های مورد مصرف در نقاشی ، توسط حلال مناسبی به صورت سوسپانسیون در آورد. اگر ساختمان شیمیایی رنگدانه را بتوان اندکی تغییر داد بطوری که در آب انحلال پذیر گردد، در اینصورت ممکن است بتوان آن را به عنوان رنگ در رنگرزی مصرف کرد. تاریخچه پیدایش پیگمانهای جدید در طول زمان به کندی صورت گرفت. بعد از سنتز اولین رنگ مصنوعی توسط "ویلیام پرکین" در سال 1856 متعاقباً در اوایل قرن بیستم ، پیگمانهای مصنوعی آلی تهیه و به بازار عرضه شدند. این پیگمانها دارای اهمیت خاصی بودند، زیرا علاوه بر موارد استعمال پیگمانهای معدنی ( لاکها ، رنگهای روغنی ، صنعت چاپ و … ) در رنگرزی الیاف و منسوجات هم بکار می‌رفتند. یکی از مهمترین اکتشافات در مورد پیگمانهای آلی ، کشف پیگمانهای فتالوسیانین در سال 1935 توسط شیمیدانهای شرکت رنگرزان اسکاتلند بود. رنگدانه‌ها رنگدانه‌ها یا پیگمانها ، مواد جامد تزئینی هستند که در شکل و اندازه‌های مختلف در حلالهای مربوط به حالت معلق تهیه و بکار می‌روند و مشتمل بر مواد سیاه – سفید و رنگی بوده ، موارد استفاده زیادی در رویه زدن ، رنگرزی انبوه و دیسپرسیون در هوا دارند. انواع رنگدانه‌ها معمولاً رنگدانه‌ها را براساس انواع شیمیایی به رنگدانه‌های معدنی یا آلی طبقه‌بندی می‌کنند، اما این رنگدانه‌های آلی یا معدنی می‌توانند طبیعی یا سنتزی باشند. رنگدانه‌های طبیعی و مصنوعی رنگدانه‌های معدنی طبیعی از پوسته زمین استخراج می‌شوند، خرد شده ، شسته شده ، از لحاظ اندازه درجه‌بندی می‌شوند. غالباً برای این رنگدانه‌های طبیعی ، معادل مصنوعی هم وجود دارد، یعنی رنگدانه از اجزاء دیگری در اثر یک فرآیند شیمیایی ساخته می‌شود. ظاهراً از نظر شیمیایی با نمونه طبیعی یکسان است، ولی اغلب خواص متفاوتی دارد و معمولاً به خاطر شکل بلوری مطلوبتر ، خلوص بیشتر و دانه‌بندی مطلوبتر ، مرغوبتر از نوع طبیعی می باشد. رنگدانه‌های معدنی طبیعی که هنوز اهمیت دارند، از خانواده اکسید آهن می‌باشند که عبارتند از: گل اخرا ، گل ماشی (خاک سرخ) ، اخرای زرد ، اکسیدهای آهن قرمز زرد و سیاه. رنگدانه‌های آلی امروزه رنگدانه‌های آلی به مراتب بیشتر از رنگدانه‌های معدنی می‌باشند. بعضی از جدیدترین رنگدانه‌ها ساختمان آلی فلزی دارند. بیشتر رنگدانه‌های آلی ، مواد شیمیایی آلی هستند که روی یک هسته معدنی هیدروکسید آلومینیوم رسوب داده شده‌اند. از مهمترین رنگدانه‌های آلی می‌توان به گروه فتالوسیانین‌ها اشاره کرد که طیف رنگهای آبی و سبز را در بر می‌گیرند و فتالوسیانین مس ، رنگدانه آبی می‌باشد که به علت خواص مقاومتی خوب در برابر عوامل مختلف ، یک رنگدانه با ارزش به شمار می‌رود. فتالوسیانین‌ها را از فتالیک و اوره سنتز می‌کنند. رنگدانه‌های آلی ، به صورتی که امروزه در صنعت استفاده می‌شوند، در طبیعت یافت نمی‌شوند و تقریباً همه آنها سنتزی می‌باشند. عمده‌ترین رنگدانه‌های معدنی پیگمانهای سفید پیگمانهای قرمز سرنج شنگرف پیگمانهای زرد و نارنجی CdS پیگمانهای آبی پیگمانهای لاجورد یا اولترامارین پیگمانهای سبز Cr2O3 کاربرد عمده پیگمانها موارد استعمال عمده پیگمانها در لاکها ، رنگهای روغنی ، ورنی‌ها ، رنگهای سلولزی ، رنگهای پلاستیکی ، مرکبهای چاپ و رنگرزی کاغذ و تاسیسات آهنی می‌باشد. صنایع پوششی عمده‌ترین موارد استعمال پیگمانها می‌باشد. امروزه پوشش سطح وسایل فلزی و چوبی بناها ، وسایل نقلیه و … اهمیت فراوانی دارد زیرا این وسایل توسط رنگ از عوامل مختلف مثل هوا ، رطوبت و ترکیبات شیمیایی محافظت می‌شوند. در رنگ زدن اشیا به زیباتر شدن آنها کمک می‌کند.


موضوعات مرتبط: اوات، awat، شمی کاربردی
[ سه شنبه دهم اسفند ۱۳۸۹ ] [ ۱۳:۵۸ بعد از ظهر ] [ آوات ]

روش طيف سنجي جذب اتمي : اصول پايه طيف سنجي جذب اتمي در سه بخش زير خلاصه ميشود :
1- همه اتم ها ميتوانند نور جذب کنند .

2- طول موج نوري که جذب ميشود براي هر عنصر متفاوت بوده و مختص همان عنصر است .

3- ميزان نور جذب شده مستقيما به غلظت اتمهاي جذب کننده نور يا به عبارتي به غلظت عنصر مورد نظر در نمونه محلول بستگي دارد .

اساس جذب اتمي بر روي تابش و جذب اتم هاي خنثي در درجه حرارتي پايين تر از طيف تابشي يعني 2000 درجه سلسيوس مي باشد.براي سنجش در اين روش نمونه ها بايد بصورت محلول باشد. در اولين قدم آزمايش محلول حاوي عنصر بوسيله يک شعله که با هوا و استلين ميسوزد در 2000 درجه سلسيوس بخار مي شود. در اثر بخار شدن قسمت اعظم عناصر موجود در محلول به حالت خنثي در مي آيد اين درست بر عکس طيف سنج تابشي است که فقط 5% عناصر بصورت يوني در مي آيد. بعد از بخار شدن ، اتم هاي خنثي شده توسط لامپ کاتدي(لامپ مخصوص براي هر عنصر) جذب مي شود. در اين حالت شدت اشعه تابش اوليه کمتر مي شود. تفاوت شدت دو شعاع برابر با عيار عناصر موجود در محلول است .


مزاياي دستگاه
AAS-240 :

1- حساسيت خوب آن براي عناصر مختلف است ( مثلا" 5ppm براي طلا و 1ppm براي جيوه

2- ساده بودن دستگاه

3- تعيين عناصر مختلف بوسيله يک محلول

4- - ‌دقت، صحت ، تکرارپذيري خوب وسرعت بالا

معايب دستگاه AAS-240 :

1- توانايي تجزيه يک عنصري در هر بار
2- مشکل تداخل عناصر براي عناصري مانند سرب، نيکل، کبالت، نقره، روي، کادميوم، موليبدن در غلظت هاي خيلي پايين (1ppm )

مشخصات دستگاه :

دستگاه AAS موجود در آزمايشگاه پژوهشي و تحقيقات کاربردي دانشگاه شهيد باهنر مدل AA240 ساخت کشور استراليا، سال خريد 2007 (کمپاني Varian BV ) با خصوصيات زير مي‌باشد :

مورد اندازه گيري

غلظت عناصر فلزات سنگين در نمونه هاي محلول

واحد اندازه گيري

ppm - mg/mL

دقت اندازه گيري

(RSD≈1% )

نوع شعله

Flame

لامپهاي کاتدي موجود

Fe,Cu,Al,Zn,As,Hg,Cr,Mo,Ni,Cd,Pb

تجهيزات جانبي دستگاه

VGA-77 ، نرم افزار Spectra AA


موضوعات مرتبط: اوات، سلکتان، سردشت، هه ولیر، شمی کاربردی
ادامه مطلب
[ دوشنبه نهم اسفند ۱۳۸۹ ] [ ۱۰:۴۴ قبل از ظهر ] [ آوات ]

Precious Metals Analysis

Accurassay Laboratories is pleased to offer a high calibre analytical capability, with high sample capacity, reliable quality and fast turnaround service for these key precious metals: Au, Ag, Pt, Pd, Rh. All of our precious metals analyses are performed using our Fire Assay procedure combined with multiple finishes( AAS, ICP, and Gravimetric). These combinations allow for a wide spectrum of detection limits (from 1ppb to 1%) and raw sample concentrations.

Gold

Historically, the analysis of gold has been performed using a 30g sub-sample during the fire assay procedure. A 50g sub-sample can also be used to help increase the sensitivity of gold detection while decreasing the sampling error. However, high levels of base metals, chromium, selenides and tellurides can reduce the effectiveness of the gold collection. Accurassay Laboratories may decrease the subsample size during fusion to overcome these effects.

For a more comprehensive analysis of gold in rock/core, we would recommend the Pulp Metallic procedure. This procedure is able to overcome the “Nugget Effect” of gold by increasing the sub-sample size to 1,000g and physically collecting the free gold within the system using a 150 mesh (106μ) sieve. This procedure is most effective when the whole sample is used for the analysis. The sub-sample is pulverized to ~90% -150 mesh (106μ) and subsequently sieved through a 150-mesh (106μ) screen. The entire +150 metallics portion is assayed along with two duplicate sub-samples of the -150 pulp portion. Results are reported as a weighted average of gold in the entire sample.

For the analysis of gold in soils, sediments, and tills we recommend using a 50g sub-sample for the fire assay procedure with an ICP finish with the lower detection limit of 2ppb.

For a more comprehensive analysis of both the gold content of the sample and the particulate size of the gold within the material, we recommend a Screen Metallic analysis. Screen Metallics analysis includes the crushing of the entire sample to 90%-10 mesh and using a Jones Riffler (unbiased splitter) to split the sample to a 1kg sub-sample. The entire sub-sample is pulverized and subsequently sieved through a series of meshes (80, 150, 200, 230, 400 mesh). Each fraction is then assayed for Gold (maximum 50g.). Results are reported as a calculated weighted average of Gold in the entire sample.Gold and Silver Analysis by Fire Assay

Code

Analysis

Detection Limit

Price

ALFA1

Gold (FA/AAS, 30g)

5 – 30,000 ppb

$13.50

ALFA2

Gold (FA/AAS, 50g)

5 – 30,000 ppb

$16.50

ALFA3

Gold (FA/ICP, 30g)

3 – 10,000 ppb

$14.00

ALFA4

Gold (FA/ICP, 50g)

2 – 10,000 ppb

$14.50

ALFA5

Gold (FA/Gravimetric, 30g)

2 – 1,000 g/t

$16.00

ALFA7

Gold (FA/Gravimetric, 50g)

0.5 – 1,000 g/t

$17.00

ALFA8

Gold + Silver (FA/Gravimetric, 50g)

1 – 1,000 g/t Au

$20.00

10 – 10,000 g/t Ag

ALAgAR1

Silver - Trace (Aqua Regia Digestion, AAS or ICP, 0.25g)

1 – 100

$4.00

ALAgMA1

Silver - Trace (Perchloric Digestion, AAS or ICP, 0.25g)

1 – 100

$6.00

ALAgAR2

Silver – Ore Grade (Aqua Regia Digestion,AAS or ICP, 2.5g)

1 – 1500

$8.00

ALAgMA2

Silver – Ore Grade (Perchloric Digestion, AAS or ICP, 2.5g)

1 – 1500

$10.00

ALAG5

Silver (FA/Gravimetric, 50g)

10 – 10,000 g/t

$15.00

ALPM1

Gold Pulp Metallic (1,000g, FA/AAS)

$40.00

ALPM2

Surcharge for >1,000g Pulp Metallic

$8.00/Kg

ALSM1

Gold Screen Metallic (1,000g, FA/AAS)

$80.00

ALSM2

Surcharge for >1,000g Screen Metallic

$8.00/Kg

ALFAC

Gold Carbon Analysis (Ash, FA/AAS, Triplicate)

100 –1,000,000 ppb

$35.00


Platinum Group Elements (PGEs)

The analysis for PGEs can be achieved through the use of the fire assay technique, combined with AAS, ICP, or INAA finish methods.


PGE Analysis (Pt Pd Rh Ir Os Ru)

Code

Analysis

Detection Limit

Price

ALPG1

Pt Pd Au (FA/AAS,30g)

15 – 30,000 ppb Pt

$16.50

10 – 30,000 ppb Pd

5 – 30,000 ppb Au

ALPG2

Pt Pd Au (FA/ICP, 30g)

5 – 30,000 ppb Pt

$17.50

5 – 30,000 ppb Pd

2 – 30,000 ppb Au

ALPG3

Pt Pd Rh (FA/AAS, 30g)

15 – 30,000 ppb Pt

$20.00

10 – 30,000 ppb Pd

5 – 30,000 ppb Rh

ALPG4

Os Ir Ru (FA/INAA, 40g)

2 – 1,000 ppb Os

$100.00

2 – 1,000 ppb Ir

2 – 1,000 ppb Ru

ALPG5

Pt Pd Au Rh Ir Os Ru (FA/INAA, 40g)

20 – 30,000 ppb Pt

$200.00

20 – 30,000 ppb Pd

5 – 30,000 ppb Rh

10 – 30,000 ppb Os

1 – 30,000 ppb Ir

50 – 30,000 ppb Ru

ALRH1

Rhodium (FA/AAS, 30g)

5 – 30,000 ppb

$15.00


Gold and Silver Analysis by Fire Assay

Code

Analysis

Detection Limit

Price

ALFA1

Gold (FA/AAS, 30g)

5 – 30,000 ppb

$13.50

ALFA2

Gold (FA/AAS, 50g)

5 – 30,000 ppb

$16.50

ALFA3

Gold (FA/ICP, 30g)

3 – 10,000 ppb

$14.00

ALFA4

Gold (FA/ICP, 50g)

2 – 10,000 ppb

$14.50

ALFA5

Gold (FA/Gravimetric, 30g)

2 – 1,000 g/t

$16.00

ALFA7

Gold (FA/Gravimetric, 50g)

0.5 – 1,000 g/t

$17.00

ALFA8

Gold + Silver (FA/Gravimetric, 50g)

1 – 1,000 g/t Au

$20.00

10 – 10,000 g/t Ag

ALAgAR1

Silver - Trace (Aqua Regia Digestion, AAS or ICP, 0.25g)

1 – 100

$4.00

ALAgMA1

Silver - Trace (Perchloric Digestion, AAS or ICP, 0.25g)

1 – 100

$6.00

ALAgAR2

Silver – Ore Grade (Aqua Regia Digestion,AAS or ICP, 2.5g)

1 – 1500

$8.00

ALAgMA2

Silver – Ore Grade (Perchloric Digestion, AAS or ICP, 2.5g)

1 – 1500

$10.00

ALAG5

Silver (FA/Gravimetric, 50g)

10 – 10,000 g/t

$15.00

ALPM1

Gold Pulp Metallic (1,000g, FA/AAS)

$40.00

ALPM2

Surcharge for >1,000g Pulp Metallic

$8.00/Kg

ALSM1

Gold Screen Metallic (1,000g, FA/AAS)

$80.00

ALSM2

Surcharge for >1,000g Screen Metallic

$8.00/Kg

ALFAC

Gold Carbon Analysis (Ash, FA/AAS, Triplicate)

100 –1,000,000 ppb

$35.00
موضوعات مرتبط: اوات، سلکتان، کوردستان kurdistan، سردشت، awat، شمی کاربردی
ادامه مطلب
[ یکشنبه هشتم اسفند ۱۳۸۹ ] [ ۱۴:۱۲ بعد از ظهر ] [ آوات ]
شما احتمالاً در كتابهاي تاريخ خوانده‌ايد كه ------ هسته‌اي در جنگ جهاني دوم توسط آمريكا عليه ژاپن بكار رفت و ممكن است فيلم‌هايي را ديده باشيد كه در آنها بمب‌هاي هسته‌اي منفجر مي‌شوند. درحاليكه در اخبار مي‌شنويد، برخي كشورها راجع به خلع سلاح اتمي با يكديگر گفتگو مي‌كنند، كشورهايي مثل هند و پاكستان سلاح‌هاي اتمي خود را توسعه مي‌دهند.
ما ديده‌ايم كه اين وسايل چه نيروي مخرب خارق‌العاده‌اي دارند، ولي آنها واقعاً چگونه كار مي‌كنند؟ در اين بخش خواهيد آموخت كه ------ هسته‌اي چگونه توليد مي‌شود و پس از يك انفجار هسته‌اي چه اتفاقي مي‌افتد؟
انرژي هسته‌اي به 2 روش توليد مي‌شود:
1- شكافت هسته‌اي: در اين روش هسته يك اتم توسط يك نوترون به دو بخش كوچكتر تقسيم مي‌شود. در اين روش غالباً از عنصر اورانيوم استفاده مي‌شود.
2- گداخت هسته‌اي: در اين روش كه در سطح خورشيد هم اجرا مي‌شود، معمولاً هيدروژن‌ها با برخورد به يكديگر تبديل به هليوم مي‌شوند و در اين تبديل، انرژي بسيار زيادي بصورت نور و گرما توليد مي‌شود.
طراحي بمب‌هاي هسته‌اي:
براي توليد ------ هسته‌اي، به يك سوخت شكافت‌پذير يا گداخت‌پذير، يك وسيله راه‌انداز و روشي كه اجازه دهد تا قبل از اينكه ------ خاموش شود، كل سوخت شكافته يا گداخته شود نياز است.
بمب‌هاي اوليه با روش شكافت هسته‌اي و بمب‌هاي قويتر بعدي با روش گداخت هسته‌اي توليد شدند. ما در اين بخش دو نمونه از ------ هاي ساخته شده را بررسي مي كنيم:
بمب‌ شكافت هسته‌اي :
1- بمب‌ هسته‌اي (پسر كوچك) كه روي شهر هيروشيما و در سال 1945 منفجر شد.
2- ------ هسته‌اي (مرد چاق) كه روي شهر ناكازاكي و در سال 1945 منفجر شد.
------ گداخت هسته‌اي : 1- ------ گداخت هسته‌اي كه در ايسلند بصورت آزمايشي در سال 1952 منفجر شد.
بمب‌هاي شكافت هسته‌اي:
بمب‌هاي شكافت هسته‌اي از يك عنصر شبيه اورانيوم 235 براي انفجار هسته‌اي استفاده مي‌كنند. اين عنصر از معدود عناصري است كه جهت ايجاد انرژي ------ هسته‌اي استفاده مي‌شود. اين عنصر خاصيت جالبي دارد: هرگاه يك نوترون آزاد با هسته اين عنصر برخورد كند ، هسته به سرعت نوترون را جذب مي‌كند و اتم به سرعت متلاشي مي‌شود. نوترون‌هاي آزاد شده از متلاشي شدن اتم ، هسته‌هاي ديگر را متلاشي مي‌كنند.
زمان برخورد و متلاشي شدن اين هسته‌ها بسيار كوتاه است (كمتر از ميلياردم ثانيه ! ) هنگامي كه يك هسته متلاشي مي‌شود، مقدار زيادي گرما و تشعشع گاما آزاد مي‌كند.
مقدار انرژي موجود در يك پوند اورانيوم معادل يك ميليون گالن بنزين است!
در طراحي بمب‌هاي شكافت هسته‌اي، اغلب از دو شيوه استفاده مي‌شود:
روش رها كردن گلوله:
در اين روش يك گلوله حاوي اورانيوم 235 بالاي يك گوي حاوي اورانيوم (حول دستگاه مولد نوترون) قرار دارد.
هنگامي كه اين ------ به زمين اصابت مي‌كند، رويدادهاي زير اتفاق مي‌افتد:
1- مواد منفجره پشت گلوله منفجر مي‌شوند و گلوله به پائين مي‌افتد.
2- گلوله به كره برخورد مي‌كند و واكنش شكافت هسته‌اي رخ مي‌دهد.
3- ------ منفجر مي‌شود.
در ------ هيروشيما از اين روش استفاده شده بود.
روش انفجار از داخل:
در اين روش كه انفجار در داخل گوي صورت مي‌گيرد، پلونيم 239 قابل انفجار توسط يك گوي حاوي اورانيوم 238 احاطه شده است.
هنگامي كه مواد منفجره داخلي آتش گرفت رويدادهاي زير اتفاق مي‌افتد:
1- مواد منفجره روشن مي‌شوند و يك موج ضربه‌اي ايجاد مي‌كنند.
2- موج ضربه‌اي، پلوتونيم را به داخل كره مي‌فرستد.
3- هسته مركزي منفجر مي‌شود و واكنش شكافت هسته‌اي رخ مي‌دهد.
4- ------ منفجر مي‌شود.
بمبي كه در ناكازاكي منفجر شد، از اين شيوه استفاده كرده بود.
بمب‌ گداخت هسته‌اي: بمب‌هاي شكافت هسته‌اي، چندان قوي نبودند!
بمب‌هاي گداخت هسته‌اي ، ------ هاي حرارتي هم ناميده مي‌شوند و در ضمن بازدهي و قدرت تخريب بيشتري هم دارند. دوتريوم و تريتيوم كه سوخت اين نوع ------ به شمار مي‌روند، هردو به شكل گاز هستند و بنابراين امكان ذخيره‌سازي آنها مشكل است. اين عناصر بايد در دماي بالا، تحت فشار زياد قرار گيرند تا عمل همجوشي هسته‌اي در آنها صورت بگيرد. در اين شيوه ايجاد يك انفجار شكافت هسته‌اي در داخل، حرارت و فشار زيادي توليد مي‌كند و انفجار گداخت هسته‌اي شكل مي‌گيرد.در طراحي بمبي كه در ايسلند بصورت آزمايشي منفجر شد، از اين شيوه استفاده شده بود.
اثر بمب‌هاي هسته‌اي:
انفجار يك ------ هسته‌اي روي يك شهر پرجمعيت خسارات وسيعي به بار مي آورد . درجه خسارت به فاصله از مركز انفجار ------ كه كانون انفجار ناميده مي‌شود بستگي دارد.
زيانهاي ناشي از انفجار ------ هسته‌اي عبارتند از :
- موج شديد گرما كه همه چيز را مي‌سوزاند.
- فشار موج ضربه‌اي كه ساختمان‌ها و تاسيسات را كاملاً تخريب مي‌كند.
- تشعشعات راديواكتيويته كه باعث سرطان مي‌شود.
- بارش راديواكتيو (ابري از ذرات راديواكتيو كه بصورت غبار و توده سنگ‌هاي متراكم به زمين برمي‌گردد)
دركانون زلزله، همه‌چيز تحت دماي 300 ميليون درجه سانتي‌گراد تبخير مي‌شود! در خارج از كانون زلزله، اغلب تلفات به خاطر سوزش ايجادشده توسط گرماست و بخاطر فشار حاصل از موج انفجار ساختمانها و تاسيسات خراب مي‌شوند. در بلندمدت، ابرهاي راديواكتيو توسط باد در مناطق دور ريزش مي‌كند و باعث آلوده شدن موجودات، آب و محيط زندگي مي‌‌شود.
دانشمندان با بررسي اثرات مواد راديواكتيو روي بازماندگان بمباران ناكازاكي و هيروشيما دريافتند كه اين مواد باعث: ايجاد تهوع، آب‌مرواريد چشم، ريزش مو و كم‌شدن توليد خون در بدن مي‌شود. در موارد حادتر، مواد راديواكتيو باعث ايجاد سرطان و نازايي هم مي‌شوند. سلاح‌هاي اتمي داراي نيروي مخرب باورنكردني هستند، به همين دليل دولتها سعي دارند تا بر دستيابي صحيح به اين تكنولوژي نظارت داشته باشند تا ديگر اتفاقي بدتر از انفجارهاي ناكازاكي و هيروشيما رخ ندهد.
موضوعات مرتبط: awat، شمی کاربردی
[ یکشنبه هشتم اسفند ۱۳۸۹ ] [ ۱۳:۴۸ بعد از ظهر ] [ آوات ]
اريفيس ميتر(Orifice Meter) :

اريفيس ميتر شامل سه قسمت است :   1- عنصر اوليه (اريفيس)     2 - دستگاه نشان دهنده  3- لوله كشي ( رابط بين دستگاه نشان دهنده به طرفين اريفيس )

1- عنصر اوليه (اريفيس) :  همان طور كه مي دانيم اختلاف فشار بين دو نقطه سبب جريان بين آن دو نقطه مي شود بنابراين با به وجود آوردن اختلاف فشار مي توان جريان را اندازه گيري كرد. اريفيس براي به وجود آوردن اختلاف فشار بين دو نقطه در يك لوله سيال به كار مي رود . هنگام عبور سيال از سوراخ اريفيس كه از قطر لوله كوچكتر است طبق اصل برنولي سرعت آن زياد و در نتيجه فشار كم مي شود.

صفحه اريفيس Orifice Plate :

از عوامل اوليه ايجاد اختلاف فشار كه به مراتب كاربرد زيادتري از ساير عوامل اوليه دارد صفحه اريفيس است و آن صفحه فلزي مدوري است به ضخامت از ⅛ تا  ¼  اينچ و گاهي در شرايط خاص ضخامت آن كمتر يا بيشتر انتخاب مي شود. در اين صفحه سوراخي تعبيه شده كه محل سوراخ و شكل و اندازه آن بستگي به كاربرد صفحه اريفيس دارد. مسئله بسيار مهم صاف بودن سطح صفحه اريفيس و تيز بودن لبه 90 درجه آن است كه اگر چنانچه در اثر برخورد مواد معلق در سيال هنگام عبور لبه آن تيزي خود را از دست بدهد دقت اندازه گيري از بين خواهد رفت . همچنين اگر ضخامت صفحه اريفيس در رابطه با اختلاف فشار دو طرف آن صحيح انتخاب نشود باعث خواهد شد انحنا يا فرورفتگي در خود صفحه ايجاد شده و شكل صحيح الگو خراب شود. در مواردي كه به علت اختلاف فشار زياد ناچار شوند ضخامت صفحه اوريفيس را بيشتر انتخاب كنند براي كم كردن سطح تماس دهانه با مايع در حال خروج به وسيله ماشين تراش لبه آن را 45 درجه تراشيده و به اصطلاح پخ مي كنند به طوريكه ضخامت آن نصف شود .  

انواع اريفيس :

از نظر شكل ظاهر و وضعيت سوراخ ،  اريفيس با توجه به كاربرد آن در موارد مختلف به چهار شكل ساخته مي شود :  

1- اريفيس هم مركز (Concentric Orifice) : كه سوراخ آن كاملا در وسط صفحه قرار گرفته و براي مواد نفتي سبك و بدون رسوب و گازها به كار مي رود.

2- اريفيس خارج از مركز(Eccentric  Orifice) : كه سوراخ آن در وسط صفحه قرار ندارد و خارج از مركز است و براي مواد نفتي رسوب دار و سنگين به كار مي رود.

3-اوريفيس قطعه اي (Segment Orifice) : كه سوراخ آن خارج از مركز و به شكل قطعه اي از دايره مي باشد و كاربرد آن براي مواد رسوب دار است .

4- اوريفيس كرير(Orifice Carrier) :  كه مي تواند انواع صفحه اريفيس را در خود جا دهد و آن فلنج دايره شكلي است كه مي توان انواع صفحه هاي اريفيس را با اندازه هاي مختلف به وسيله چند پيچ در محيط روي آن نصب نمود. چون سوراخهاي اتصال براي لوله هاي حامل اختلاف فشار روي خود Carrier  تعبيه شده احتياج به فلنج سوراخ دار يا سوراخ كردن بدنه لوله حامل جريان نيست .

اندازه قطر سوراخ اريفيس :

به منظور به دست آوردن الگوي صحيح مايع هنگام عبور از دهانه صفحه اريفيس و همچنين مشخص شدن محل مناسب براي دو نقطه حداقل و حداكثر فشار كه در جريان سنجي مهم هستند بايد نسبت قطر سوراخ صفحه اريفيس (d) به قطر داخلي لوله حامل جريان (D) از حدود معيني كه در اثر تحقيق و تجربه به دست آمده خارج نباشد و اين نسبت بين 0.2 تا 0.75 است كه گاهي در بعضي كتب تا 0.8 نيز نوشته شده است .

نقاط اتصال لوله هاي حامل اختلاف فشار از دو طرف صفحه اريفيس (Orifice Tapping) :

براي اتصال لوله هاي حامل اختلاف فشار از طرفين صفحه اريفيس به دستگاه جريان سنج در اثر تجربه و تحقيق نقاطي پيدا كرده اند . نكته قابل توجه اين است كه قطر لوله هاي حامل اختلاف فشار از D/10 ( D قطر داخلي لوله هاي حامل جريان) نبايد بزرگتر باشد.

انواع نقاط اتصال عبارتند از :  1- D/2 , D   

۲- اتصال فلنجي        3- اتصال لوله اي         4- اتصال زاويه اي

5- اتصال صفحه اي    6- اتصال Vena – Contracta

سيال در حال جريان هنگامي كه از دهانه تنگ صفحه اريفيس عبور مي كند با اينكه دهانه اريفيس كمترين قطر را در راه عبور دارد ولي  قطر مايع پس از عبور از دهانه باز هم كوچكتر شده و در فاصله اي آن طرفتر از صفحه اريفيس به حد اقل قطر خود مي رسد به اين نقطه اصطلاحا  نقطه   Vena Contracta مي گويند. فاصله اين نقطه تا صفحه اريفيس بستگي به نسبت d/D دارد هر چه اين نسبت به يك نزديكتر شود اين نقطه نزديكتر به صفحه تشكيل خواهد شد.


موضوعات مرتبط: سردشت، awat، شمی کاربردی، ion selective
[ جمعه ششم اسفند ۱۳۸۹ ] [ ۲۲:۲۳ بعد از ظهر ] [ آوات ]

همانطور که می‏دانید، اتم‏های کربن در ساخت ترکیبات مهم شیمیایی بسیاری شرکت دارند و پایه و اساس فناوری‏های مختلفی هستند. این اتم‏ها علاوه بر ترکیب شدن با عناصر دیگر، می‏توانند با اتم‏های کربن نیز پیوند دهند. اتم‏های کربن از نظر ترتيب پر شدن اوربیتالها، دارای ساختار الکترونی 1s22s22p2 هستند. بنابراین چهار الکترون آزاد دارند که امکان تشکیل چهار پیوند را برای این اتم‏ها مهیا می‏سازد. پیوندهایی که این اتم‏ها تشکیل می‏دهند، در ترکیبات گوناگون به شکل های متفاوتی دیده می‏شود و بنابراین خواص متفاوتی نیز ایجاد می‏کند. این اتم‏ها در ساختار الماس چهار پیوند یگانه‏ی کوالانس ایجاد می‏کنند. یعنی هر اتم کربن با چهار اتم کربن دیگر پیوند می‏دهد. بنابراین از تمام 4 ظرفیت خود برای تشکیل پیوند استفاده کرده است. در ساختار گرافیت، نانولوله و فولرن نیز پیوندهای یگانه‏ای بین اتم‏های کربن وجود دارد. با این تفاوت که هر اتم تنها با 3 اتم دیگر پیوند می‏دهد و در نتیجه سه پیوند یگانه کوالانسی دارد. در این ساختارها اتم کربن یکی از ظرفیت‏های خود را مصرف نمی‌کند.  اين ظرفيت خالی که در واقع يک الکترون اضافی است، به شکل یک پیوند آزاد در خارج از صفحه‏ای که دیگر اتم‏ها در آن قرار دارند، قرار می‏گیرد. این پیوند آزاد یا معلق می‏تواند در شرایطی با گروه‏های عاملی یا دیگر اتم‏های رادیکالی موجود در محیط پیوند دهد.

در ابعاد نانومتر، چند پارامتر مهم وجود دارد که تاثير بسياری بر خواص مواد می‌گذارد. اندازه و شکل فیزیکی نانومواد و چگونگی پیوندهای بین اتمی آنها از قبیل این پارامترها هستند. در مورد نانولوله‏های کربنی،  پارامترهایی مانند طول، قطر، نحوه‏ی چینش اتم‏ها در ساختار نانولوله، تعداد دیواره‏ها، نقص‏های ساختاری و گروه‏های عاملی موجود بر روی نانولوله‏ از جمله خواص فيزيکی و شيميايي هستند که در تعیین خواص‏ نقش دارند. در این مقاله و مقاله‏ی بعدی به نحوه‏ی چینش اتم‏ها در نانولوله‏های کربنی می‏پردازیم. برای این منظور نانولوله‏های کربنی را بر اساس ظاهر فیزیکی دسته‏بندی می‏کنیم. این قبیل دسته‏بندی‏ها، موجب سهولت بررسی این مواد می‏گردد.

یک نانولوله، همانطور که از نامش برمی‏آید، یک استوانه‏ی تو خالی با قطری در حد نانومتر است.‏ طول هر نانولوله می‏تواند از چند نانومتر تا چند میکرومتر باشد. اگر یک نانولوله‏ی تک دیواره را در نظر بگیریم، با برش دادن دیواره‏ی آن در راستای طول نانولوله، یک صفحه از اتم‏های کربن به نام گرافن به دست می‏آید. در این مقاله برای بررسی شکل ظاهری نانولوله‏ها، بحث را روی صفحات گرافن متمرکز می‏کنیم.

گرافن

صفحات گرافن با کنار هم قرار گرفتن اتم‏های کربن تشکیل می‏شوند. در يک صفحه گرافن، هر اتم کربن با 3 اتم کربن دیگر پیوند داده است. این سه پیوند در یک صفحه قرار دارند و زوایای بین آن‏ها با یکدیگر مساوی و برابر با 120° است. در این حالت، اتم‏های کربن در وضعیتی قرار می‏گیرند که شبکه‏‌ای از شش ضلعی‏های منتظم را ایجاد می‏کنند (شکل 1). البته این ایده‏آل‏ترین حالت یک صفحه‏ی گرافن است. در برخی مواقع، شکل این صفحه به گونه‏ای تغییر می‏کند که در آن پنج‌ضلعی‏ها و هفت‌ضلعی‏هایی نيز ایجاد می‏شود.

شکل 1- ساختار اتمی صفحه گرافن: در این شکل اتم‏های کربن با نقاط سیاه و پیوندها با نقطه چین نمایش داده شده‏اند.

در يک صفحه گرافن، هر اتم کربن یک پیوند آزاد در خارج از صفحه دارد. این پیوند مکان مناسبی برای قرارگیری برخی گروه‏های عاملی و هم چنین اتم‏های هیدروژن است. پیوند بین اتم‏های کربن در اینجا کوالانسی بوده و بسیار محکم است. بنابراین گرافن استحکام بسیار زیادی دارد و انتظار می‏رود که نانولوله‏های کربنی نیز استحکام زیادی داشته باشند. گرافیت نیز که یک ماده‏ی کربنی پر مصرف و شناخته شده است، از روی هم قرار گرفتن لایه‏های گرافن و تشکیل یک ساختار منظم تشکیل می‏شود. اما همانطور که می‏دانیم، گرافیت بسیار نرم است. به نظر شما دلیل این امر چیست؟

*

*

*

*

آنچه لایه‏های  گرافن را روی یکدیگر نگه می‏دارد، پیوندهای واندروالس بین آن‏هاست. این پیوند بسیار ضعیف است‏. بنابراین لایه‏های گرافن به راحتی می‏توانند روی هم بلغزند و به همين دلیل گرافیت (نوک مداد سیاه) نرم است.

گرافن، به عنوان يک لایه‏ی تک اتمی، رسانای جریان الکتریسیته است. همانطور که خواهیم دید، برخی نانولوله‏های کربنی نیز رساناهای بسیار خوبی هستند. البته این خاصیت نانولوله‏های کربنی مستقیما به شکل ظاهری آن‏ها بستگی دارد که در آينده به آن اشاره خواهيم كرد.

صفحه‏ی مختصات گرافنی:

صفحه‏ی مختصات کارتزین یا دکارتی معروف را می‏شناسید. این صفحه، شبکه‏ای است که از مربع‏هایی با طول و عرض واحد تشکیل شده ‏است. در این صفحه دو بردار یکه‏ی i و  j هریک به طول یک واحد وجود دارد که توسط آن‏ها می‏توان از نقطه‏ی مبدا به هر نقطه‏ی دیگری مثل (nوm) رفت (شکل 2). این کار با تعریف یک بردار به شکل k=mi+nj امکان پذیر می‏گردد.

شکل 2- صفحه‏ی مختصات دکارتی؛ بردارهای یکه‏ی i و j هم اندازه و بر یکدیگر عمود هستند.

دستگاه مختصات کارتزین، يك دستگاه دو بعدي است كه در آن دو بردار یکه‏ی یاد شده، هم اندازه بوده و بر یکدیگر عمود هستند. اما باید توجه داشت که تمام دستگاه‏های مختصات به این شکل نیستند. بلکه می‏توان دستگاه هایی را تعریف کرد که در آن اندازه‏ی بردارهای یکه نابرابر و زاویه‏ی بین آن دو مقدار دیگری باشد مانند صفحه‏ی مختصات گرافنی. برای توصیف نانولوله‏های کربنی ما به يك صفحه‏ي دو بعدي متشکل از شش‌ضلعی‏های منتظم احتياج داريم (صفحه‏ی مختصات گرافنی). این صفحه یادآور شکل منظم کندوی زنبورهای عسل است. این صفحه متناظر با یک صفحه از اتم‏های کربن (به ضخامت یک اتم) یا همان صفحه گرافن است.

در این صفحه‏یِ مختصاتِ دو بعدی، دو بردار یکه‏ی هم اندازه‏ی i و j را به طوری که در شکل 3 نشان داده شده است، تعریف می‏کنیم. زاویه‏ی بین این دو بردار برابر با 60° است. برای حرکت روی این صفحه می‏توانیم بردار C=mi+nj را تعریف نماییم. این بردار را بردار کایرال می‏نامیم (بعدها می‌گوييم که چگونه میتوانیم با استفاده از این بردار یک نانولوله درست کنیم). به عنوان تمرین ما چند بردار دلخواه را با شروع از یک نقطه، به عنوان مبدا، در شکل 4 رسم کرده‌ايم.

شکل 3- بردارهای یکه‏ی i و j در صفحه‏ی مختصات گرافنی

شکل 4- بردارهاي كايرال c=4i+2j و c=i+3j در صفحه‏ي مختصات گرافني

همچنين مي‏توانيم زاويه‏ي بين بردار كايرال و محور متناظر با بردار يكه‏ي i را به عنوان زاويه كايرال كه مشخصه‏ي راستاي بردار كايرال است‏ در نظر بگيريم. اين زاويه در شكل 5 نشان داده شده است. همانطور كه در آينده خواهيم ديد، اين زاويه يكي از مشخصه‏هاي نانولوله‏هاي كربني مي‏باشد.

شکل 5- زاويه‏ي كايرال بين بردار c=4i+3j و محور مربوط به بردار يكه‏ي i

 


موضوعات مرتبط: اوات، سردشت، نلاس(نا شناخته ترین شهرک(روستا) دنیا)، awat، شمی کاربردی، ion selective
[ سه شنبه سوم اسفند ۱۳۸۹ ] [ ۱۳:۵۵ بعد از ظهر ] [ آوات ]

نیروهای بین مولکولی

به مجموع نیروهایی که باعث می شوند ترکیب های مولکولی به حالت مایع یا جامد در آیند نیروهای جاذبه ی بین مولکولی می گویند. این نیروها از پیوند کووالانسی ضعیف تر می باشند زیرا این نیروهای جاذبه محدود به جاذبه ی کما بیش ضعیفی است که میان قطب های ناهم نام مولکول های مجاور هم پدید می آید و هیچ مبادله یا اشتراک الکترون صورت نمی گیرد.

برای این که ماده ی جامدی از ترکیب های مولکولی ذوب شود یا مایع از این گونه مواد به جوش آید باید بر این نیروهای بین مولکولی غلبه کنیم. بنابراین هر اندازه این نیروها قوی تر باشد نقطه ی جوش یا ذوب ماده ی مورد نظر بیش تر خواهد بود.

نیروهای بین مولکولی عبارتند از:

  1. نیروی دو قطبی – دو قطبی
  2. نیروی لاندون
  3. پیوندی هیدروژنی

نیروی دو قطبی – دو قطبی

اگر مولکولی قطبی باشد و دارای سر مثبت و سر منفی باشد بین سر مثبت هر دو مولکول و سر منفی مولکول مجاور آن یک نیروی جاذبه ی الکترواستاتیک برقرار می شود که به آن نیروی دو قطبی می گویند.

هر چه مولکولی قطبی تر باشد و اندازه ی بزرگتری داشته باشد. (به دلیل قطبش پذیری بیشتر آن) نیروی جاذبه ی دو قطبی در آن قوی تر است.

نیروی لاندون

گاه مولکول ها ناقطبی هستند. اما این مولکول های ناقطبی را نیز می توان به صورت جامد یا مایع مثل یخ خشک در آورد.

 این امر نشان دهنده ی وجود نوعی نیروهای جاذبه ی بین مولکولی می باشد. این نیروهای جاذبه نیروهای لاندون نامیده می شوند که در اثر قطبی شدن لحظه ی مولکول ها به وجود می آیند.

از آنجا که قطبش پذیری مولکول های بزرگ راحت تر از مولکول های کوچک است نیروی لاندون بین مولکول های بزرگ تر قویتر است.

پیوند هیدروژنی

ویژگی های برجسته ی آب مثل نقطه ی ذوب و جوش نسبتاً بالا، ظرفیت گرمایی و گرمای نهان تبخیر زیاد و کشش سطحی زیاد مربوط به وجود نیروی جاذبه ی نسبتاً قوی میان مولکول ها به نام پیوند هیدروژنی است.

البته واژه ی پیوند شاید گمراه کننده باشد چون هیچ نوع مبادله و یا اشتراک الکترون بین مولکول ها انجام نمی شود و این واژه تنها بیان کننده قدرت زیاد این نیرو نسبت به نیروهای دو قطبی و لاندون می باشد.

پیوند هیدروژنی در مولکول هایی به وجود می آید که هیدروژن به یکی از اتم های N , O , F (کوچکترین و الکترونگاتیو ترین اتمها) متصل باشد.

هنگامی که H یعنی کوچکترین اتم شناخته شده به فلوئور، اکسیژن یا نیتروژن متصل شود پیوندی بسیار قطبی به وجود می آید که مقدار بارهای جزئی دو اتم درگیر در این پیوند به ویژه اتم کوچک هیدروژن بسیار چشم گیر خواهد بود.

همان طور که می دانید هر اندازه مقدار بارهای الکتریکی نا همنام بیشتر باشد نیروی جاذبه ی بین آنها نیز قوی تر خواهد بود. از این رو یک جاذبه ی دو قطبی – دو قطبی بسیار قوی میان مولکول های دارای این گونه پیوند ها به وجود می آید که به خاطر استحکام بیش از اندازه ی ان پیوند هیدروژنی نامیده می شود.


موضوعات مرتبط: اوات، سردشت، شمی کاربردی، ion selective
[ یکشنبه دهم بهمن ۱۳۸۹ ] [ ۱۴:۴۰ بعد از ظهر ] [ آوات ]
سردشت:

سردشت:0444322

نلاس:0444334

میراباد:0444335

ربط:0444336

بیوران:0444337

جهت مشاهده پیش شماره های دیگر شهرستانها بر روی ادامه مطلب کلیک کنید..............


موضوعات مرتبط: اوات، سلکتان، کوردستان kurdistan، سردشت، نلاس(نا شناخته ترین شهرک(روستا) دنیا)، بیوران، کرمانشاه)کرماشان(، ایلام، با شما
ادامه مطلب
[ شنبه دوم بهمن ۱۳۸۹ ] [ ۱۸:۳۷ بعد از ظهر ] [ آوات ]
سلکتان

 

 

یکی از روستاهای سرسبز و باطراوت سردشت میباشد این روستا در قسمت شمال غربی سردشت قرار گرفته است و مجاور روستاهای باساوه ملاشیخ شه مه شیخه و واشه مه زین میباشد.

مردم این روستا خون گرم و مهمان نواز هستند و از طایفه ملکاری میباشندکه نواده گان مرحوم شیخه اغا میباشند که قادراغا فرزند شیخه اغا در مناطق زیادی حکومت میکرده و بعد از وفات ایشان فرزندان او در مناطقی همچون سلکتان ملاشیخ باساوه هه مران کوتان شینوه گورانگان نلاس شه مه شیخه گه لو زیوه توژه ل کاله ده ره واوان و ... ساکن شده و بعدا نواده گان قادر اغا بیشتر در شهر ساکن شده اند.

این روستا دارای جاذبه های تاریخی زیادی میباشد که  از مشهورترین انها میتوان قه لاتی عه روس. گوری خویریزان. باپیره گه وره .اصخابه ی چه قاله.گردی قه لادزه و... اشاره کرد

سه ریی گومه نیز یکی از مرتفعترین کوه های منطقه میباشد که یک کوه اتشفشانی غیر فعال میباشد و تا اوایل تابستان همچنان پوشیده ازبرف است و وسط کوه نیزدارای اب ذخیره شده میباشد

مردم روستاهای اطراف در ایام تابستان برای دامداری و کشاورزی به این منطقه غنی روی می اورند و در اخرسال نیز با دستهای پر از برکت خداوند به خانه هایشان برمیگردند


موضوعات مرتبط: سلکتان، با شما
ادامه مطلب
[ سه شنبه بیست و سوم آذر ۱۳۸۹ ] [ ۱۲:۴۰ بعد از ظهر ] [ آوات ]
سلام

تصاویر هندی زیبا و تازه


موضوعات مرتبط: تصاویر گوناگون (از همه چیز) ببین
ادامه مطلب
[ پنجشنبه بیستم آبان ۱۳۸۹ ] [ ۲۳:۵۶ بعد از ظهر ] [ آوات ]
[ سه شنبه سیزدهم مهر ۱۳۸۹ ] [ ۲۱:۴۲ بعد از ظهر ] [ آوات ]
[ پنجشنبه پنجم آذر ۱۳۸۸ ] [ ۱۶:۱ بعد از ظهر ] [ آوات ]

Selena Gomez


موضوعات مرتبط: با شما
ادامه مطلب
[ یکشنبه پانزدهم شهریور ۱۳۸۸ ] [ ۲:۳۲ قبل از ظهر ] [ آوات ]
[ شنبه دوازدهم اردیبهشت ۱۳۸۸ ] [ ۱۱:۱۶ قبل از ظهر ] [ آوات ]

تاریخچه شهرستان سنندج

به استناد گفته مورخین، قلعه سنه دژ (سنندج ) را سلیمان خان اردلان والی كردستان در زمان شاه صفی ـ 1052 هـ .ق )‌آباد ساخت و كلمه غم ها را كه به حساب ابجد 1046 می شود ماده تاریخ آن قرار داد. هیچیك از جغرافی نویسان اسلامی این شهر را به این اسم در آثار خود ذكر نكرده اند در برخی از كتب می خوانیم سنه دژ در سالهای 488 قبل از میلاد مسیح موجودیت و رسمیت داشته است و در آن سالها آرتوباران پسر داریوش هخامنشی استاندار آذر بایجان، طغیان كرده و چون شكست خورد به سنه دژ در كردستان گریخت و در قلعه آن مكان رفته و تحصن كرد سین دژ در زبان پهلوی هخامنشی یكی از اسامی آفتاب بود آریان مورخ معروف راجع به سین دژ می گوید قلعه ای بود واقع در یك دشت محاط از كوه و ایرانیان عقیده داشتند كه آن قلعه را (دا-آه-وه) ساخته استدا آه وه كلمه ای است كه در زبان فارسی امروزی به دیو تبدیل شده است و این بدان معنی بود كه معتقد بودن دیواره های قلعه چنان محكمند كه انگار آنرا بشر نساخته است البته آریان به این روایت خرافی اعتقاد نداشته و اعلام كرده است كه سین دژ بدست ((اشتو ویگو)) پادشاه معروف قوم ماد ساخته شده است كه در ساخت آن از اسیران آشوری استفاده كرده است سینه دژ را سینه كوه و سانان دژ یعنی قله امیران و قلعه عقاب نیز معنی كرده اند بیشتر مورخان نام سنندج را سینه دژ می دانند كه نشان از حصاری محكم بر قلعه ایكه در محل سنه دارد همچنین احتمال دارد كه سنندج از تركیبسنان دچ بوجود آمده باشد كه به معنای دژ سخت چون سنان یا سندان آهنگری است و یا به تعبیر دیگر،سانا دژ یعنی دژ سلاطین دلایل تاریخی روشن می سازد كه هر زمان حكومت مركزی تضعیف شده است با شجاعت و دلاوری بیش از حدی به حفظ حدود و ثغور خود پرداخته و هیچگاه ننگ اسارت را نپذیرفته اند در گذشته بجای شهر فعلی شهری بنام ((سیر)) وجود داشت كه این كلمه در فارسی به معنای ((سی سر)) استمجاور سی سر،محلی بود به نام صد خانیه(صد خانه) كه احتمالاً به مرور زمان این نام به سنه تغییر یافته است سنندج مدت چهار قرن تحت حكومت موروثی خاندان اردلان بود كه نسبت خود را به ساسانیان می رساندند كریم خان زند در سال 1146هـ ق سنندج را ویران كرد و پس از یك دوره هرج و مرج،خسرو خان اردلان در سنندج مستقر شد آقا محمد خان نیز به پاس خدمات وی سنقر را نیز ضمیمه قلمرو او كرداز سال 1214تا 1240 هـ ق امان الله خان پسر خسرو خان در سنندج حكومت كرد كه در این مدت اصلاحات زیادی برای آبادانی و عمران شهر سنندج بعمل آمددر حكومت رضا قلی خان اردلان بین اعضای این خانواده اختلافاتی بوجود آمد و پس از یك سلسله كشمكشها،سرانجام امان الله خان برادر رضا قلی خان به حكومت رسید و در حقیقت این شخص آخرین والی موروثی سنندج بود كه از سال 1265 تا 1284 هـ ق حكومت كرد درسال 1284 هجری قمری دولت مركزی،حاج میرزا معتمد الدوله عموی ناصر الدین شاه را به حكومت كردستان منصوب كرد كه تا سال 1291 هـ ق در آنجا حكمرانی كرد در حال حاضر سنندج مركز استان است و یكی از شهرهای زیبای استان كردستان و غرب كشور محسوب می شود.

سنندج‌ مركز این‌ شهرستان‌ و استان‌ كردستان‌ است‌ كه‌ در فاصله‌ 520 كیلومتری‌ جنوبی‌ غربی‌ تهران‌ در مسیر آسفالته‌ میاندوآب‌ ـ كرمانشاه‌ و زنجان‌ ـ كرمانشاه‌ قرار دارد. به‌ دلیل‌ كوهستانی‌ بودن‌ منطقه‌ كردستان‌، شهر سنندج‌ كه‌ دارای‌ دشت‌، قشلاق‌ و رودخانه‌ است‌، همشه‌ عامل‌ جذب‌ عشایر كوچ‌روی‌ كرد بوده‌ است‌.

این‌ شهرستان‌ دارای‌ شهر دیگری‌ به‌ نام‌ «شویشه‌» است‌ و جمعیت‌ آن‌ طبق‌ برآورد سال‌ 1379، 388138 نفلر بوده‌ است‌.

وجه‌ تسمیه‌ شهر سنندج (سنه‌ یا سنه‌ دژ) كه‌ از شهرهای‌ كهن‌ و مقدس‌ است‌ به‌ آیین‌ مهر و زردشت‌ د این‌ بخش‌ ایران‌ باز می‌گردد. ارتباط‌ این‌ شهر و نواحی‌ مجاور آن‌ با اساطیر پهلوانی‌ آریایی‌ از اهمیت‌ و قدمت‌ این‌ شهر حكایت‌ می‌كند. این‌ شهر در قدیم‌ روی‌ تپه‌ بزرگی‌ در كنار رودخانه‌ قشلاق‌ به‌ نام‌ «پیالكه‌ توش‌ نوذر» قرار داشته‌. قلعه‌ حسن‌آباد كه‌ دژی‌ ساسانی‌ بود، نزدیك‌ این‌ شهر واقع‌ بود و هماره‌ به‌ عنوان‌ پادگانی‌ برای‌ حمایت‌ از این‌ شعر عمل‌ می‌كرد.

شهر كهن‌ «سنه‌دژ» احتمالاً در اثر زلزله‌ و هجوم‌ مغول‌ ویران‌ شد و تا زمان‌ صفوی‌ به‌ صورت‌ دهكده‌ای‌ به‌ حیات‌ خود ادامه‌ داد. مركز حكومتی‌ این‌ شهر پس‌ از ویرانی‌، به‌ قلعه‌ حسن‌آباد منتقل‌ شد. شهر جدید سنندج‌ در دوره‌ صفوی‌ و در روزگار شاه‌صفی‌ در سال‌ 1046 ه . ق‌ توسط‌ «سلیمان‌خان‌ اردلان‌» پایه‌ گذاری‌ شد.

سلیمان‌ خان‌ مركز حكومت‌ را از قلعه‌های‌ حسن‌ آباد و پلنگان‌ به‌ شهر سنه‌ منتقل‌ و اقدام‌ به‌ آباد ساختن‌ آن‌ نمود. وی‌ قلعه‌ حكومتی‌ را با استحكام‌ تمام‌ در بالای‌ تپه‌ای‌ بنا نهاد و عمارات‌، حمام‌، مسجد و بازار را در خارج‌ و اطراف‌ قلعه‌ ساخت‌. او با احداث‌ یك‌ رشته‌ قنات‌ در دشت‌ «سرنووی‌» در فاصله هزار قدیمی‌ شهر كه‌ در سال‌ 1309 ه . ق‌ در اثر توسعه‌ شهر داخل‌ محدوده‌ شهر شده‌ بود آب‌ را به‌ داخل‌ شهر و میان‌ قلعه‌ هدایت‌ كرد.

گسترش‌ شهر مربوط‌ به‌ زمان‌ «امان‌الله‌ خان‌ اردلان‌» است‌. او قلعه‌ حكومتی‌ را توسعه‌ دادو چندین‌ تالار و عمارت‌ در آنجا ساخ‌ و در فاصله‌ سال‌های‌ 30ـ1220 ه . ق‌ با احداث‌ عمارت‌های‌، بازار، كاروان‌سرا و مسجد از جمله‌ مسجد معروف‌ به‌ «دالاحسان‌» در میان‌ شهر به‌ توسعه‌ شهر پرداخت‌. همچنین‌ در سال‌ 1222 ه . ق‌ باغ‌ و عمارت‌ خسروآباد را توسعه‌ بخشید.

گفتنی‌ است‌ سنندج‌ به‌ لحاظ‌ موقعیت‌ جغرافییایی‌ و ف‌7عالیت‌های‌ شهرسازی‌ عصر صفوی‌ و قاجار، از بافت‌ شهری‌ سنتی‌ با ارزشی‌ برخوردار است‌ كه‌ بناهای‌ مسكونی‌ و عام‌المنفعه‌ متعددی‌ مانند حمام‌، مساجد، بازار و تكیه‌ در آن‌ باقی‌ مانده‌ است‌.


موضوعات مرتبط: کوردستان kurdistan، با شما
برچسب‌ها: سنندج, کوردستان, سنه, معرفی سنندج
ادامه مطلب
[ شنبه دوازدهم اردیبهشت ۱۳۸۸ ] [ ۱۰:۵۸ قبل از ظهر ] [ آوات ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

اگر مرام تو اي دوست. نا مرام من است
من دگر باره اين مرام را نخواهم خواست
)usefull(

خوشحال ميشوم از اينكه نظرات خودتان را به
awat.shimi@yahoo.com ايميل
كنيد
با تشكر ازهمه شماهايكه به وبلاگ من امده ايد
لطفا به دوستان خود بگوييد..................
امکانات وب

آمارگیر حرفه ای سایت

همو کاتیکتان شآد


 كد ماوس